| RogerTaylorLover a întrebat:

Am mai pus o dată întrebarea asta, dar s-au luat la vorbă în comentarii și da.
Mă gândeam după ce dau Evaluarea Națională la anul, să mă mut în Anglia singură și să fac liceul acolo. Vreau o educație mai bună decât cea de care pot beneficia în România. Voi ce ziceți? Am început deja să strâng bani și să-mi caut un loc accesibil și aproape de un liceu bun unde să stau. Mama ar crede că e o nebunie, dar vreau să-i spun în vară despre asta. Ce spuneți? Cu engleza stau ft bine și eu cred că îmi pot construi un viitor mai bun acolo.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mama ta are dreptate. Nu stii cat de scumpa este viata acolo. Mai ales pentru tine, la 15 ani. Nu ti-au convenit raspunsurile de la cealalta intrebare, de-aia o repeti. Nici aici nu-ti vor conveni. Cu asta am spus tot.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii tai sunt bogati si-si permita sa plateasca liceul acolo, nu vad vreo problema.
Din pacate, cu banutii tai de acadele, nu poti platii 20.000 de euro pe an, pentru fiecare an de liceu, ca liceul nu-i gratis decat pentru copii englezilor si a parintilor, care lucreaza legal acolo, avand dreptul sa-si ia copii cu ei.
Tu plecand singura, ai obligatia sa platesti integral scoala, 20.000-25.000 pe an.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe cont propriu, nici o șansă, fiind minoră.
Soluția, liceu privat cu internat, dacă ai o căruță de bani.
https://www.best-schools.co.uk/? gclid=EAIaIQobChMI2uWH4NDx5gIVC7TtCh2-cA8ZEAAYASAAEgIF2_D_BwE

| Furnicuta000 a răspuns:

E o nebunie pentru ca esti foarte tanar, nu ar avea rost si cine te-ar intretine acolo? Este extrem de scump sa stai singur in UK. Si nici macar nu stiu daca e legal.
Mai bine te duci la facultate acolo, o sa fie scump si la facultate mai ales ca trebuie sa platesti si facultatea dar macar iti poti lua un job.
Asa visam si eu cand eram in clasa a 8 a ca o sa merg sa fac liceul in alta tara dar crede-ma, e o nebunie laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

E fată, asa ca va fi si mai greu.

| Caporal4464 a răspuns (pentru darrio2007):

Si ce are daca este fata? Esti cam misogin

| Furnicuta000 a răspuns (pentru darrio2007):

Ooo iti dai seama, o fata singura si vulnerabila de 14 ani singura intr-o tara straina. Eu la 14 ani inca aveam jucarii laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Caporal4464):

Spun doar realitatea. Pentru o fata singura in Anglia, fara a sti viata de acolo, va fi greu. Pentru un barbat este greu, cu salariul pe care il primesti aici dar pentru ea, ca nu stie sa faca nimic. Numai chiria in Londra, in zona 4, depaseste veniturile uneia ca ea. Nu mai spun de alte cheltuieli.

| darrio2007 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Să nu devina ea vreo jucarie pentru romanii din Londra. Că sunt destui prin Preston Road.

| RoCkKiD a răspuns:

1. daca nu cumva parintii tai au o gramada de bani cu care nu au ce face nu este o idee fezabila.

2. Nu cred ca intelegi cum functioneaza sistemul britanic, tu presupui ca e tot cu calupuri de 4 ani ca la noi chestie care e falsa.

Eu zic sa inveti aici, sa iei bacul cu nota mare si sa mergi la studii in alta tara...dar o sa fie foarte scump.

| Eireann a răspuns:

Nu e legal sa stai singura la 14 - 15 ani in UK. Deci singura varianta ar fi o scoala cu internat, bording school. E foarte scump fiindca in general sunt scoli private. Iar engleza e ok sa o stii dar ai nevoie de un certificat de limba International gen IELTS.

| Aligator0108 a răspuns:

Baftă! Sunt de acord; fiecare avem vise!
Așa cum s-a mai spus anterior, nu poți să părăsești țara fără un tutore! Poate, într-un scenariu imaginar, îți vei găsi un adult cu care să pleci, dar ai avea nevoie de nu-știu-ce cerere de aprobare de la notariat, trimisă de către părinți.
Viața în Anglia este scumpă, banii nu cresc din copaci! O liră la ei este aproximativ 5 lei. Ai început să strângi bani (tu, ca minoră, cu 8-9 luni înainte de septembrie) dar oare îți vor ajunge? Chirie, mâncare, produse de igienă etc. Nu prea cred!
Oricum, înțeleg că fiecare adolescent visează să devină independent. Dar trebuie să fim realiști. Gândește-te; de câte ori ai rămas singură acasă? Ți-a plăcut, te-ai descurcat (până a venit mama)? Să trăiești singur reprezintă o mare responsabilitate și nu cred că un adolescent în formare ca tine s-ar descurca. Bine, poți să iei în calcul căminul.
Oricum, în cazul în care te vei răzgândi (nu mă îndoiesc de asta) există numeroase burse pentru liceeni în străinătate. De exemplu, există o bursă cu care poți face un an în SUA. Dar miza este foarte mare și admiterea este, în mare parte, pe bază de concurs. Există și tabere de vară de câteva săptămâni în Anglia, precum în Oxford sau Cambridge.
Înțeleg că mama ta nu te susține, dar are motive! Să știi că și educația de la noi e bună! Bine, asta depinde de tine, dacă iei sau nu medie mare la evaluarea națională și ajungi la un liceu bun.

Pa, pa.

| Caporal4464 a răspuns:

Din punctul meu de vedere cred ca ar fi tare daca reusesti sa pleci. Bafta!

| ColeStClaire a răspuns:

Nu poti pleca fara in gardian la varsta ta. Nu o sa iti inchirieze nimeni. Si nu te angajeaza nimeni la varsta aceasta. Chiriile sunt foarte scumpe. E bine ca vrei sa pleci din Romania, dar dupa 18 ani. La facultate.