| Paula20023 a întrebat:

Bună TPU, am mare nevoie de ajutor. Sunt în clasa a 8a și nu știu la ce liceu(profil) să dausadpărinții mei mă stresează să dau la contabilitate dar nu mă atrage și nici nu prea le am cu matematica). Dați-mi sfaturi vă rog. (Mai jos scriu câte ceva despre mine ca să puteți să mă ajutați)
1. Nu îmi place matematica.
2. Engleza îmi place dar nu prea știu să vorbesc(știu doar cât de cât)
3. Am medii generale peste 8, primul semestru din acest an am luat 9.
4. Aș vrea la ceva ușor adică să nu fie muncă fizică grea pentru că am niște probleme de sănătate.
5. M-ar atrage medicina dar nu prea cred că o să intru acolosad + nimeni nu mă motivează ca să dau la medicină + nimeni nu crede că voi ajunge acolo.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si crezi ca daca iti recomand un liceu, parintii tai te vor lăsa?

| Zuzu1991 a răspuns:

Iti trebuie consiliere de specialitate, nu mai stiu cum se numeste, insa in orice caz, NU te duce la ceva care nu te atrage, eu de ex. am incercat contabilitate, parintii mei au platit cursul si am fugit cu spume, sa bag numere si numai numere intr-un tabel ma innebuneste in ultimul hal... ULTIMUL HAL!

| 500067790 a răspuns:

Pentru medicina ar fi util profilul de stiinte ale naturii dar se poate sa faci si matematica pe langa biologie, chimie si ce mai e (fiind un profil real). Nu cunosc prea multe deoarece si eu am probleme cu matematica si am eliminat din prima unele variante