| Casian76 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, nu știu ce facultate s-ar potrivi pentru a ma înscrie după bac.
Am sa fac o scurta prezentare a mea iar apoi am sa enumăr cele patru domenii în care as vrea să-mi creez o cariera iar voi ma puteți ajuta în a ma sfatui pe baza autocaracterizarii mele ce mi-ar fi mai potrivit pentru mine pentru a ma afirma și a duce o viata decenta.
Bun. Îmi place sa adun informații, sa memorez lucrurile și sa analizez. Sunt Serios, învăț repede, atent la reguli, însă nu sunt extrem de creativ.
Sunt modest și isteț, însă cunosc puțin programele Microsoft dar mai mult ca sigur în 3 luni îmi iau laptop și lucrez la asta.
Ador sportul, sa aflu multe informații din lumea sportului, însă sunt mai tăcut de fel, nu sunt un adept al petrecerilor și al grupurilor mari de oameni.
Imi place sa vând diverse, îmi place ideea ca as putea avea o mica afacere a mea dar sunt mai pesimist.
Ma emotionez repede și ma exprim greu în acele momente ( voi rezolva și asta).
Si ca opțiuni as avea :
- facultatea de geografie
- facultatea de jurnalism
- facultatea de marketing
- facultatea de administrarea afacerilor
Mi-ați fi de mare ajutor cu niște îndrumări/sfaturi. Va mulțumesc.

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Programator cred. Este o idee, poate te vei gandi la asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand Facultatea de Educatie fizica si sport, in urma descrierii tale.
Jurnalismul nu ti se potriveste deloc, fiind un tip tacut si retras.
Ca jurnalist esti mort, daca nu esti bagaret, cu gura mare si indraznet. Ori tu te emotinezi si te pierzi repede.
Nici in afaceri nu te vad progresind, datorita felului tau retras si mai ales a pesimismului.
Ar ai ramane facultatea de geografie, dar nici acolo nu te vad, pentru ca trebuie sa fii un om liber, dispus sa te cateri pe munti, sa explori, sa cercetezi roci, sa calatoresti si sa fii in contact cu grupuri de oameni.
Ar trebuii sa iei in considerare si o postliceala, cu profesii. Poate te-ar ajuta mai mult decat o facultate.

| 54kuv a răspuns:

Sanse mari sa nu-ti placa raspunsul meu dar daca ai intrebat big grin
mi-a venit in minte ca ai putea fi analist (eventual sportiv). nici nu stiu daca asta e o profesie stiu doar un tip care a facut politologie si era analist poitic (in timpul facultatii era invitat pe la radio sau chiar tv uneori si mai facea ce stie el - sa vb despre altii laughing ).
dar ti-as sugera sa iesi din zona ta de confort, sa faci asem, sa te angajezi in vanzari pe perioada studentiei (fara sa iei in calcul ca ai putea abandona jobul sau facultatea pana in ultimul an) si pleci de aici. mai retras fiind contabil e ok. sunt multi introverti care sunt in traineri de tot felul, consultanti financiari... si daca jobul din vaznzari da roadele scontate atunci cine stie ce iese.
inteleg ca esti mai retras insa fii curios si vei gasi o cale.

| Donsavas a răspuns:

Din pacate, toate opțiunile tale sunt si recunoscute pe un site ca fiind cele mai proaste facultăți, având în vedere șansele de angajare. Pentru a avea o afacere, nu ti trebuie studii superioare!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zice Donsavas.
Din pacate, toate opțiunile tale sunt si recunoscute pe un site ca fiind cele mai proaste facultăți, având în vedere șansele de angajare.
Din păcate dacă te iei după situri, să nu faci nimic, că peste tot e greu.
Eu zic așa, că la administrarea afacerilor, ai șansa că ajungi să conduci în afaceri.
Astfel, ai avea șansa apoi să călătorești mult, ca să îți satisfaci pasiunea ta pentru geografie.
Ai fi într-o zonă de acțiune dinamică, ca să îți satisfaci interesul tău pentru informație care te-ar duce spre jurnalism.
Ai avea ocazia să interferezi cu zona de marketing, căci o afacere presupune și marketing.
Iar ca să fii sigur că vei avea un loc de muncă ca manager, administrator de afacere la terminarea facultății- masteratului, din anul întâi de cum ai devenit student, caută în orașul unde faci facultatea cea mai mare cea mai intesantă, cea mai internațională companie și spune-le că vrei să faci practică, internship gratuit la ei. Iar lucrarea de licență și de masterat să o alegi astfel încât să rezolve o problemă a lor.
Astfel când termini studiile ei ajung să te cunoască și dta să îi cunoști pe ei, să le cunoști problemele. Așa că imediat cum apare un post vacant la ei o să ai șansa să câștigi la concurs acel post. Și vei infirma statisticile despre angajare a celor care își dau cu părerea și cu presupusul pe situri.