| Szisza112 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru. Familia mea in general mereu zice ca nu va fi nimic din mine si asa mai departe dar cu chestii din astea m-am obisnuit deja ..In fine vreau sa fiu avocat si am 14 ani, vreau sa le arat parintilor ca pot fi cineva asa ca vreau sa ma documentez cat mai mult
La ce materii trebuie sa fiu foarte buna ca sa ajung avocat?
La ce materii trebuie sa invat in special?
Cu ce se mananca meseria si idei de baza care m-ar putea ajuta.
Multumesc anticipat dau funda :*

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai o medie mare de admitere la liceu si sa intri la cel mai bun liceu posibil, la filologie sau stiinte sociale (intr-o clasa cu media minima peste 9). In al doilea rand trebuie sa fii foarte bun la gramatica (de nivel olimpic), la istorie (de 10), la limbi straine (macar doua), la latina. In general, ca sa ajungi avocat (este destul de greu) trebuie sa fii foarte buna la marea majoritate a materiilor, sa citesti foarte mult si sa ai o capacitate mare de invatare. Meseria este una frumoasa, dar necesita multa munca pana ajungi sa o practici. va trebui sa iei la Facultatea de Drept la stat (de preferat la buget), sa ai note foarte mari in timpul facultatii si sa te evidentiezi printre studenti (sa fii macar in primii 10 din anul tau). In facultate va trebui sa muncesti voluntar sau platit la un cabinet de avocatura facand munca cea mai simpla (documentare, redactat si verificat documente). Asa te vei asigura ca dupa facultate iti vei putea face stagiatura fara sa platesti (pe cei foarte foarte buni, avocatii si-i doresc stagiari pentru ca sunt de ajutor, pe cei mediocri nu si-i doresc si adesea trebuie sa plateasca pentru a fi acceptati). Dupa stagiatura vei da un examen extrem de greu, cel de definitivat si apoi pe cel de intrare in barou (la un moment dat, numai 30% din cei care terminau stagiatura lua examenul de barou). Abia apoi vei deveni avocat pe picioarele tale.
Ce trebuie sa stii? la perfectiune limba in care vrei sa pledezi, atat vorbire cat si scriere si intelegere. sa stii sa vorbesti in public. sa ai un vocabular extrem de dezvoltat. Sa fi citit mult, ca sa iti dezvolti gandirea si exprimarea. sa ai o putere foaret mare de munca, este o meserie in care trebuie sa inveti foarte mult si in fiecare zi a vietii tale, fiindca legislatia este ampla si schimbatoare si trebuie sa o cunosti la perfectie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai inca multi ani de invatat pana a deveni avocat, ai de terminat gimnaziul, de facut liceul, o facultate de drept, apoi examenul de admitere in barou, o stagiatura de 2 ani si examenul de definitivat.
Este bine sa urmezi liceul la un profil de filologie sau stiinte sociale, te va ajuta putin la admiterea in facultate.
Trebuie sa ai o memorie destul de buna si o buna exprimare, atat orala, cat si in scris, prezenta de spirit, o buna cunoastere a legislatiei si disponibilitatea de a invata toata perioada de profesare, legislatia se schimba mereu.
Pe parcursul facultatii de drept vei invata mai multe despre avocatura, n-are rost sa-ti faci probleme de pe acum.

| Lawliet14 a răspuns:

Dupa ce ti s-a spus aici de ce ai nevoie, permite-mi sa-ti dau si eu un sfat. Apeleaza cu incredere ori de cate ori ai nevoie la psihologul scolii! Vei fi mult mai motivat asa. Iar la drept, nu stiu care sunt cerintele acum dar am impresia ca se intra cu media de la bacalaureat plus o mai mica parte 9-12 sau anumite materii din 9-12. Nu mai retin, dar parca admitere se da doar la Bucuresti. Depinde unde vrei sa mergi... S-a introdus admitere peste tot? Habar n-am!

| raluk27 a răspuns:

In primul rând la limba română, mai exact la gramatică (apropo, e "idei de baza", nu ideii).
Trebuie sa stii aceleași materii ca si pana acum, sa nu treci prin școală ca gasca prin apa, sa dobandesti un minimum de cultura generala.
Meseria se manaca: te cauta clientii cu diverse probleme legislative, iar tu trebuie sa ii consiliezi si sa ii reprezinti in procese.
Trebuie sa cunosti foarte bine pricipiile de drept (pe care le înveți la facultate) si sa le aplici situatiei respective.

| radubz a răspuns:

Salut Szisza112, ai putea sa incepi cu limba romana. Faci greseli mari cand scrii. Nu o zic cu rautate happy

| goldenstar a răspuns:

Sfatul meu este ca nu trebuie sa demonstrezi la nimeni ca poti sa ajungi avocat.Parintii tai care trebuie sa-ti fie sprijin iti spun ca nu esti buna la nimic.Incearca sa inveti cat poti de bine la toate materiile si pe parcurs te perfectionezi la materiile care sunt necesare la admitere.Nu mai spune la nimeni ce vrei sa devii si ce vrei sa faci in viata.Parintii tai nu te vor sustine iar tu daca le spui secretele tale vor incerca sa te decurajeze asa cum au facut-o pana acum. Unde vrei sa ajungi este un drum lung pe care il parcurgi incepand cu primul pas.Este un drum presarat cu multe obstacole dar la final te vei bucura de succesul tau.Tu esti singura in masura sa-ti savurezi victoria si nu parintii tai sau altcineva care mereu te-a tras in jos si te-a adus in stare sa nu mai ai incredere in tine.
Incearca sa pastrezi secretul doar pentru tine.Cand vei deveni avocat, toti cei care te-au desconsiderat vor ramane cu gura cascata.