| qweewq123 a întrebat:

Buna TPU.Am nevoie de ajutorul vostru urgent.Nu stiu ce profil sa aleg la liceu.Nu mi se potriveste mai nimic.Recomandati-mi un profil la care sa nu dau bacul la mate sau fizica.Imi place bologia si chimia,Insa la bio-chimie fac destul de multe ore de mate si fizica, Dau funda

Răspuns Câştigător
| adelinazrsh a răspuns:

Hmm si eu sunt ca tine, adica imi place biologia si chimia, dar urasc matematica si fizica. Sunt pe bio-chimie si eu zic ca la matematica(caci acolo e obligatoriu sa dai bac-ul ) o sa reusesti tu sa incveti ceva ca sa-ti iei bac-ul, plus ca nota finala o sa se compeseze intre cele 3 materii : Romana, matematica si o materie pe care sa o alegi dintre chimie, biologie si fizica. happy
Nu-ti fa griji, sunt multi care sunt pe profil de mate-info care n-au habar de matematica big grin

3 răspunsuri:
| unprietenaproape a răspuns:

Cineva a formulat o alta intrebare pe TPU in care spunea ca a fost indrumata gresit in alegerea profilului si ca acum si-ar dori sa mearga la ase dar habar nu are despre economie fiindca nu a studiat-o in liceu. Conteaza foarte mult, asa ca te sfatuiesc sa te gandesti bine

| Heng a răspuns:

Cum adica iti place chimia daca nu iti place matematica?
Chimia inseamna matematica si fizica.
Fara putina matematica, nu rezolvi nici problemele de biologie nici cele de chimie.

| sakura99sasusaku a răspuns:

Eu iti sugerez sa alegi profilul filologie sau sociologie.Asta in cazul in care iti place romana, franceza, engleza istoria etc.