| EmySweety a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi si sper sa gasesc aici parerei utile. Este vorba despre facultate, si anume Ase. Vreau sa merg anul care vine insa nu ma decid la ce anume. Unul imi zice ca la facultatea X e foarte bine, altul zice ca aici e cel mai rau. Unu regreta ca a dat la Ase, unul spune ca a facut o alegere foarte buna. Stiu ca parerile difera de la om la om dar dupa parerea voastra, care e mai interesanta, mai folositoare. Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Liviu_2019 a răspuns:

Important e sa alegi un domeniu care sa ti se potriveasca, sa te hotarasti ce vrei sa faci ce iti doresti sa devii. Trebuie sa iti faci o autoevaluare foarte obiectiva si sa vezi ce calitati si defecte ai.
De exemplu dc nu te vezi stand 8 9 ore pe zi calculand cifre, numere si nu ai fost buna la matematica excluzi contabilitatea sau alte domenii ce presupun lucrul asta.
Daca iti place sa interactionezi cu oamenii esti creativa vorbareata etc poti alege marketingul sau relatiile publice.
Ti-am dat cateva exemple ca sa intelegi ce vreau sa zic.
Referitor la ASE, depinde ce profil iti alegi. Sunt si profiluri precum economie generala sau economie agroalimentara mai slabe dar sunt si altele mai bune precum contabilitatea, finantele sau Relatiile Internationale.
Degeaba alegi un domeniu bun precum contabilitatea sau finantele daca tu nu ai calitatile necesare pentru asa ceva. Vei invata 3 sau 5 ani dupa care vei regreta deoarece nu iti vei gasi de lucru in domeniu.
E important sa alegi ceva care sa fie si cerut pe piata muncii si sa ti se potriveasca.
Bafta!

| ElaIliesi a răspuns:

Eu am facut ASE-UL facultatea de Economie generala si am invatat cate un pic din toate: si contabilitate si marketing si management, de toate. Mi-a prins foarte bine.

Poti insa urma o facultate in cadrul ASE in care sa te specializezi - sa inveti doar Contabilitate de ex. sau Cibernetica.

Gandeste-te ce meserie ti-ar placea sa ai, vorbeste cu oamenii care o practica sa fii sigur ca ti s-ar potrivi, si apoi vezi ce facultate ar trebui sa alegi.