| DDCC a întrebat:

Am nevoie de un sfat din partea voastră. Eu acum sunt la facultatea de informatică din Alba Iulia. Am terminat primul an universitar. Acum sunt în vacanță la munte, fiindcă acolo locuiesc. Este și aici de lucru fiindcă avem (eu cu familia mea) fân de cosit și adunat. Însă totuși am și timp liber. Să nu înțelegeți că nu am nicio idee ce să fac cu el, că m-aș plictisi. Doar că eu am o fire mai agitată, ca să zic așa, în sensul că nu prea pot sta locului. De când sunt la facultate am devenit parcă foarte lacom cu timpul meu în sensul că nu mă simt bine sau mă simt prost dacă știu că n-am făcut într-o zi tot ce-aș fi putut să fac, adică să-mi folosesc fiecare secundă în mod eficient (cred că ăsta e un principiu al programatorilor fiindcă ei trebuie să lucreze cât mai eficient, nu?) și astfel să evit să pierd astfel până și o oră. Bine, nu am considerat niciodată și nici n-am să consider pierdere de timp atunci când discut cu familia despre ceva sau când vorbesc la telefon cu vreun prieten. Mi s-ar părea absurd să cred așa ceva fiindcă activitatea asta se numește socializare și e una din nevoile omului (ca și nevoia de a mânca). Doar că simt mereu nevoia de a afla, pe zi ce trece, câte un lucru nou care să-mi fie și util. Deseori mă văd pe mine însumi citind fel și fel de articole pe net despre informatică și despre psihologie și chiar de nu înțeleg la ce se referă în întregime sau nu înțeleg o parte din ele tot le citesc, eventual revin asupra lor. Chiar mi-am zis mie însumi că "În informatică îți dai seama cât ești de prost". După cum ziceam, cred că m-am obișnuit cu facultatea, să fiu mereu băgat în priză. M-am băgat, din al doilea semestru în biroul de informatică al universității ca și voluntar, după ce am văzut că există așa ceva și că, câțiva colegi de facultate sunt acolo. Mi se părea ceva extraordinar la început. Am văzut apoi că ceea ce noi facem acolo se numește întreținere, mai bine zis întreținere/mentenanță pentru calculatoarele și toate dispozitivele din universitate. Însă acolo trebuia să fac exact cum îmi arătau ei, și nu cum știam eu. Spre exemplu site-ul ninite.com, care îți instalează, având acces la internet pornit, orice program gratuit, dintr-o listă disponibilă pe site, fără a mai necesita interactivitatea cu utilizatorul (realizând totul în fundal). Sau pachetul de softuri drp.su, care îți instalează automat toate driverele de care are nevoie sistemul "pe bandă rulantă". Aceste două mi se par excelente și le folosesc de mult timp. Doar că cei de acolo nu mi-au dat voie să le folosesc. M-am alăturat ligii studențești ale universității. Am crezut, la fel, că e ceva superb. Chiar eram curios de primele activități ca și voluntar, de primele proiecte. Însă acea perioadă era "atribuită" ședințelor membrilor ligii, și alegerilor în funcții ale membrilor biroului de conducere. M-am dus la aproape toate ședințele. Președintele ligii e un coleg de-al meu de facultate. L-am tot rugat să mă anunțe când vor avea loc activități, fiindcă voi veni cu plăcere. Însă nu au fost activități. Mai bine zis au fost activități care implica doar biroul de conducere(acel coleg are tot felul de drumuri, cu liga, în alte orașe). În legătură cu funcția de președinte eu chiar nu sunt dornic s-o am fiindcă știu ce înseamnă și știu că n-aș face față. M-am întâlnit apoi cu un membru mai vechi al ligii, care mi-a zis că liga nici n-o să facă nimic special, că e doar ligă. De unde știa el asta? El era membru de 3 ani al ligii. Și în timpul facultății (el fiind la master aici) a fost membru aiesec, timp de 1 an și jumătate), o organizație studențească unde mi-a zis că a învățat să lucreze în photoshop. Mi-a mai zis că președintele ligii vrea să învețe ceva însă e "săpat" de toți ceilalți. M-am băgat ca membru voluntar și în cioc uab (centrul de informare, consiliere și orientare în carieră). Am fost până acum la patru workshop-uri (despre emoții, despre managementul timpului, unul legat de practică, ceva numit Impuls și la un book-land). Mai urmează workshop-uri de genul la Alba Iulia însă cum eu nu sunt din oraș ar trebui să fac un drum dus-întors doar pentru asta. Pot merge la workshop-uri doar după ce începe facultatea. Un prieten din București m-a invitat să mă duc la el timp de o săptămână. Mi-a propus să mă învețe electronică în schimbul matematicii. Legat de electronică eu am impresia că degeaba știu (ceva) parte software dacă de hardware nu prea am habar (am cunoștințe însă sunt bazice, adică știu ce-i fiecare piesă iar acel băiat îmi poate explica noțiuni precum condensatori, rezistențe și tranzistori). Adică îmi poate explica lucrurile mai în profunzime.
Deci, întrebarea mea este: de ce oare m-aș putea apuca, acum, pe timpul verii, ca să știu că am mai avansat față de momentul actual? Mă refer aici în domeniul informaticii sau a psihologiei. Frate-meu mi-a zis că în informatică sunt mult prea multe lucruri pentru un om să le știe pe toate. El s-a angajat încă din anul 2 de facultate, din lipsă de bani. Dar apoi a regretat mult asta și m-a sfătuit să nu mă angajez, să profit de facultate și de libertate, fiindcă cu așa ceva nu o să mai întâlnesc vreodată. În plus, eu voi primi lunar pensie de urmaș până la vârsta de 25 de ani, cât timp sunt în perioada de studii. Deci nici nu mă gândesc să mă angajez. Și nu, nu e vorba nici să-mi iau vreun job part Time sau să mă angajez la negru. E vorba să știu că am mai avansat în ceva. Gaming-ul l-am abandonat de ceva timp iar acum mi se pare, deși poate părea distractiv, mai mult pierdere de timp. Singurele lucruri de care nu m-aș putea lipsi sunt muzica și scrisul, (orice-mi trece prin cap și mi se pare interesant). Școală de șoferi am început-o de vreo două luni și voi merge la condus de vreo două ori pe săptămână poate, când hotărăște instructorul că acum e în concediu. Bun, până atunci mai pot face chestionare auto. Însă, în afară de asta? Fiindcă mă simt capabil de mult mai multe și măcar să știu care mi-e limita decât să nu încerc s-o aflu.
Aștept orice tip de idei.
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!
Și, îmi cer scuze că am lungit atât întrebarea, însă când mă apuc de scris nu mai termin repede.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti la facultatea de informatica si te intrebi ce sa faci in timpul tau liber?

Pai sa programezi. Nu vrei sa te angajezi sa cauti un internship ceva de vara atunci pune mana si fa niste proiecte, ca sunt pentru cineva sau pur si simplu pentru tine, vor conta foarte mult la cv ul tau si la experienta.

| OMGisBrainiac a răspuns:

Inițial o să îți spun recomandarea mea și apoi o întrebare.
Dacă îți place psihologia îți recomand cărțile lui Joseph Murphy despre puterea extraordinară a subconștientului și vindecări pe baza lui.
Eu fiind un fan an psihologiei și un pic al medicinei am studiat creierul uman într-o vară și am învățat lucruri foarte interesante. îți recomand.
Referitor la informatică, în liceu profesorul tău de informatică era exigent, ai învățat informatica în liceu sau online, ajutor etc?

| DDCC explică (pentru OMGisBrainiac):

Nu, profesorul din liceu nu era exigent, nu ne stresa cu materia. Pe a 11a și pe a 12a făceam variante de subiect, dar aș putea spune că la modul mai lejer. Am făcut doar în limbajul Pascal, dar aș zice că mai degrabă am învățat doar noțiunile de bază. La facultate, în primul semestru profesorul cu care am făcut în c/c++ ne-a zis că putem uita complet de Pascal. Am 2 colegi în an care au făcut c/c++ în liceu și acum observ că lor le e mult mai ușor decât nouă celorlalți. Nu pot spune nici că-s începător dar nici expert. M-am chinuit în vacanța de iarnă să pricep programele făcute în laborator. Apoi în semestrul al doilea mi-am intrat în mână. Țin minte că în primul semestru i-am zis unui coleg de facultate că urăsc informatica de moarte iar acum pot zice că am găsit un echilibru între informatică și viața personală încât prima să nu o mai afecteze chiar așa de mult pe cea de-a doua. Ba mai mult vreau să descopăr analogii între psihologie și informatică, dacă există.
Legat de psihologie mi se pare orice chestie interesantă iar dacă nu am, spre exemplu, azi răbdare/chef să parcurg un articol voi reveni asupra lui în cele din urmă.