| Dragu_Ana_1997 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare : as vrea sa ma fac avocat. La ce profil trebuie sa ma duc?happy :*

Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca esti in gimnaziu si intrebi de profilul liceului. Acesta nu conteaza, conteaza sa obtii diploma de bacalaureat si sa urmezi facultatea de drept, sa reusesti la examenul de admitere in barou, sa faci stagiatura de 2 ani si sa reusesti la examenul de definitivat. Un profil uman - stiinte sociale sau filologie - este cel mai bine.

| ElenaSA a răspuns:

Teoretic, poti sa te indrepti catre Filologie, Stiinte Sociale (profil uman), dar poti sa faci orice specializare. Nu este o restrictie in sensul asta. Daca te pregatesti, reusesti sa intri la facultate de la orice profil, specializare ai fi.

| diaac a răspuns:

La facultatea de drept.

| angus35 a răspuns:

Trebuie sa faci Facultatea de Drept si inainte de asta poti sa urmezi orice profil.

| ioanaa25 a răspuns:

Filologie sora mea e la facultatea de drept. si a facut Filologie se axeaza pe istorie geografie romana engleza si de pe clasa a 10 nu mai faci mate de loc.