| Gino_Giuseppe_1988 a întrebat:

Cat castiga un alpinist utilitar si ce studii are nevoie.
Dar un sofer de tir, el ce studii are nevoie si ce salar primeste?

Răspuns Câştigător
| P4rAd0x a răspuns:

Salut.
Nu este necesara facultatea, se fac doar niste cursuri. La anumite firme ar fi un avantaj sa ai experienta ca si zugrav, electirican sau meserii de acest gen. Primesti intre 2000 si 3000 de lei.

Iar la soferii de tir, un salariu mediu ar fi de 1200 de lei. Concluzia? Mai bine fa o facultate, daca la varsta ta te gandesti deja la cariere de genul este deja o problema. Romania are nevoie de forte de munca in domenii in care se cer facultati, nu de soferi de tir, alpinisti utilitari, electricieni si asa mai departe. Asigura-ti un viitor, studiile superioare ar trebui sa fie puse pe primul loc.

| Gino_Giuseppe_1988 explică (pentru P4rAd0x):

Daca toata Romania ar fi plina ca oameni ca tine, care stiu sa se exprime si sa vorbeasca frumos si fara tupeul de cocalar, as iubi tara asta mai ceva ca pe mama. Si mersi mult de raspuns si de sfat.

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Stai linistit; in Romania se plateste execrabil.
pentru "operator alpinism industrial", sau alpinism utilitar in termen popular, in mod legal si doar in teorie, este necesar un certificat de calificare ( in acest domeniu) eliberat de ministerul muncii. pentru sofer de tir este necesara categoria C+E a permisului de conducere.

| Gino_Giuseppe_1988 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ok. stiu ca se plateste execrabil, dar cat?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Gino_Giuseppe_1988):

Optine tu acele acte, daca te duce capul si doar dupa o sa vezi care-i treaba cu platile! PA, copile.

| Gino_Giuseppe_1988 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu te-am intrebat frumos, si tu iti bati joc de mine. nu e frumos. doar intebam.