| Cristina828 a întrebat:

Buna TPU, am o intrebare de fapt mai mult o treaba care ma macina laughing)
Sunt clasa a 12 a si tare mult mi-as dori sa fiu asistenta medicala, as vrea sa intru la facultatea de medicina pe aceasta specializare, insa sunt speriata deoarece cateodata ma gandesc ca nu intru ca bacul o sa fie foarte greu laughing)))) M-am gandit si la notiunea de postliceala, oare este o alternativa buna, in cazul postlicealei am auzit ca nu poti avansa in functie, si oare imi gasesc un job cu usurinta? Exista cineva pe aici care a terminat scoala postliceala? Oare este adevarat ca nu poti avansa in functie?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La Medicina nu se intra cu BAC-ul ci cu concurs de admitere serioasa, unde sunt 30 de concurenti pe 1 loc!

Dar poti face o scoala postliceal de 3 ani, de unde iesi asistent medical simplu si dupa aceea incepe adevarata batalie, sa-ti cauti loc de munca.

Avand doar o scoala postliceala sanitara nu poti fi avansat in nici o munca, tu ramanand doar o simpla asistenta medicala cu grad foarte mic.
Cele care pot fi avansate sunt cele care au terminat o Facultatea de Medicina!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți găsi job.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Asistenta medicala presupune multe ore de munca mai ales in spitale unde vei vedea detoate, accidente raniti sînge operatii, ai rezista sa vezi sange? Ca daca nu rezisti cand vezi sange si ti se face rau nu este o meserie pe care sa o doresti, nu te gîndii ca după facultate care dureaza 4 ani vei gasi servici intr-un cabinet particular la medici de familie sau la stomatologie unde este "parfum", acolo intră numai cei cu pile cu șpăgi foarte mari prinzi posturi bune, si multe fete care fac scoala de asistente asta caută cabinete particulare program lejer si salariu bun, restul ajung in spitale asistente unde te freaca ăia 24 din 24 stai numai in picioare deoarece sunt urgențe si accidente nonstop, deci este o meserie epuizanta si daca nu faci față fizic si psihic atunci nu vei reusii sa stai decat o luna maximum la servici, plus in spitale faci gărzi nopti ne dormite, mai gîndeste te daca chiar asta vrei sa fi nonstop la munca si acasa cu familia deloc si cand ai o zi liberă o dormi. Ce varsta ai?