| MrNikolae96 a întrebat:

Am o întrebare foarte serioasă... Am 17 ani și locuiesc în Republica Moldova și visul meu de totdeauna a fost și este de a-mi continua studiile și viața în SUA. Am făcut 9 clase, iar acum sunt anul II la un colegiu din Chișinău la specialitatea informatică, mai am încă 2 ani și nu aș vrea să merg la o universitate din RM. De asemenea sunt sportiv. Fac Taekwon-Do de la 10 ani. Am careva performanțe. Întrebarea mea pentru voi este: Cum aș putea eu să-mi îndeplinesc visul, adică să ajung în Statele Unite ale Americii? dau FUNDA și bani chiar pentru un răspuns bun.

Răspuns Câştigător
| Ruxandra15 a răspuns:

Deci esti la un colegiu de informatica. Te descurci la engleza nu? Deci mai ai 2 ani si termini foarte bine. Iti recomand sa faci universitatea in Moldova pentru ca Romania si Republica moldova are universitati foarte buna. Daca vrei sa te duci si sa iti continui viata acolo ar trebui sa te documentezi despre obiceiurile lor. Ar fi bine sa pleci cu iubita, sora pentru ca o sa iti fie greu sa te obisnuiesti sa vorbesti doar in engleza. Poti ajunge acolo inscriindu-te la o universitate de informatica. Poti ajunge terminand universitatea in Moldova si sa devi profesor acolo ori de informatica ori de Taekwon-do. Daca imi mai vine vreo idee, sigur o sa imi mai vina o sa iti mai zic. Acum e prea noapte si trag mai mult la somn decat sa gandesc.

4 răspunsuri:
| BTWIN a răspuns:

In primul rand ai nevoie de viza din cate stiu.In al doilea rand, invata bine si te vor cauta ei, mai ales daca stii informatica.

| suffarstar a răspuns:

Trebuie sa stii exact in ce oras vrei sa mergi, la ce universitate dai, daca ai fonduri necesare, pasaport, viza de sedere etc. Ca sa poti calatori dincolo trebuie sa ai 18 ani. LImba engleza trebuie sa o stapanesti la perfectie. Te sfatuiesc sa ceri ajutorul unui parinte care sa te ajute cu obtinerea actelor si inscrierea la universitate.

| 0x11111051 a răspuns:

N-ati wai!

http://www.studenttravel.md/ru
Mai sus nu sunt raspunsuri potrivite.