| OliverHeldens a întrebat:

Buna TPU.
Am o intrebare in legatura cu joburi,desigur.
Fiind la Sn,voiam sa dau la facultatea de medicina dar vad ca nu ma mai pasioneaza atat de tare. Daca termin Sn, ce optiuni de cariere am?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La ce te referi, la job-uri, sau continuarea studiilor, apoi job?
Daca termini doar sn, ai 'liber' la posturi necalificate, sau cursuri de calificare (agent paza, mecanic, vopsitor, frizer, ajutor de bucatar, ospatar, mecanic utilaje, macaragiu, etc), daca iti doresti o facultate sau o postliceala, lista e destul de lunga. Sa nu uitam, ca toate facultatile permit schimbarea profilului de la liceu, atat timp cat dai un examen de admitere la materia pe care o ai "lipsa" la bac.
Fara diferente, poti da la biologie, geografie, medicina veterinara, farmacie, si multe altele.
Daca nu stii ce vrei, gandeste-te in primul rand ce ti-ai dori sa faci (toata viata), si cat de cautata e acea specializare.
Sa nu te arunci ca berbecul sa faci facultate ca sa fii "om cu studii", ca mai apoi, sa-ti dai seama ca ai invatat pentru 10 "stresiuni", si ai dat 2 lucrari, pentru a lucra pe un post de "necalificat, incepator", la 24 de ani, sa-ti rada in nas aia care s-au facut agenti de paza la mall imediat dupa clasa a 12-a. Fa ceva ce se cauta.
Poate la varsta ta nu realizezi inca, dar in curand se va termina scoala, si vei simti o nevoie arzatoare de a deveni total independent (locuinta ta, haine din banii tai, mancarea ta, tv, pat nou, vesela, cosmetice...). Toate costa bani, iar scopul educatiei asta e, sa te intretina, intr-un final, cu cat mai putina munca fizica, sau mai bine zis, cu munca in domeniul pe care ti l-ai ales si ar trebui sa-ti placa.