| xAnita a întrebat:

:* Am o întrebare. Sunt elevă în clasa a-8-a. Am medii destul de mari (9.50-9.90). Fac handbal de 3 ani jumătate big grin. Şi alerg mult în timpul liber pe pista de atletism.
De curând m-am hotărât să urmez liceul militar. Puteţi să-mi daţi nişte informaţii în plus faţă de ce scrie pe site-urile liceelor? Şi care este diferenţa dintre cele trei?
Mulţumesc! Vot la fiecare răspuns şi fundă la cel mai bun.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca ai medii bune si esti la nivelul mediei de inscriere, daca ai ceva conditie fizica si nu ai afectiuni cronice, inscrie-te la acest liceu.Selectia pentru diferite domenii se face pe parcurs, si in nici un caz in primii doi ani.E un liceu ca oricare altul, dar cu anumite accente puse pe ordine, disciplina si formarea spiritului de responsabilitate.Bafta.

3 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Diferente notabile nu exista, cariera de militar este una destul de urata in primi 10 ani dupa ce termini academia, nu se merita un liceu militara fara academie, dupa asta daca te ti de treaba vei avea o viata foarte frumoasa, uneori mai obositoare dar in mare parte captivanta si cu multe realizari profesionale.

Ca sa faci un liceu militar nu trebuie sa fi neaparat un bun sportiv, trebuie sa mananci matematica, fizica si chimie in fiecare dimineata cate 2-3 kg... daca nu esti cel putin genial la matematica si fizica nu ai de ce sa mergi pe profil militar decat daca vrei sa devi subofiter sa te frece toti!

| gsghdfhsdfhds a răspuns:

Da