| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Am o mica problema ce ma macina de putin timp. Nu stiu daca ati mai citit din intrebarile mele anterioare, insa sunt in cautarea unui job(si asta si fac aproape zilnic, pana acum m-am focusat asupra studiului, adica absolvirea facultatii si a unui master), eu nelucrand pana acum, la 24 ani(si e putin dificil pentru ca peste tot se cam cere experienta de lucru). Mama mea imi spune sa ma angajez ca sa imi asigur o pensie la batranete si sa nu traiesc din ajutor social. Si intrebarea mea e urmatoarea: daca un individ nu lucreaza un timp indelungat sau nu are ani suficienti pentru vechime, chiar e posibil sa primeasca ajutor social, sa imi fac griji? Nu vreau sa ma considerati drept naiva sau imatura pentru varsta mea, insa eu chiar nu am habar de latura asta financiara. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

S-au scris destul de multe greseli referitoare la indemnizatii de handicap (care nu sunt ajutor social) cat si la indemnziatiile de handicap.
Ajutorul social este infim in jur de 300 de lei, in anumite conditii cand sunt mai multi pe ajutor social, mai multe persoane ale aceleiasi familii acesta mai creste, cititi legea.
Cat despre indemnizatiile de handicap acestea variaza in functii de gravitatea handicapului.
Din cate am citit indemnizatia pentru handicap gradul 1 este de 526 de lei indemnizație de 368 lei + buget complementar 158 de lei unii iau mai mult chipurile pentru ca au insotitot, de fapt insotitorul ia mai mult decat persoana cu handicap ceea ce este o inechitate dar in fine.
Si ajutorul social si handicapul sunt supuse rigorii legii deci nu le poate lua oricine!

Cat despre tine draga @superpissy40, poti incerca in continuare sa aplici pentru joburi, sigur vei gasi! insa nu te astepta sa fii Director la incepator, ia-o incet incet, pe un serviciu de inceput, pe salariu minim pe economie, capata experienta dupa care te poti muta la un altul mult mai bine platit.
Stiu ca toti vrem sa incepem pe 9000 de lei pe luna din prima luna, dar nu e chiar asa.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta trebuie sa ai un loc de munca, angajeaza te la kauufland casier macar ai un salariu bun, ajutor social nu ti se va acorda deoarece esti sanatoasa si aptă de munca nu ai handicapuri vizibile cum sunt orbii la ei macar se vede ca au handicap, tu esti bună de munca numai sta ca ajungi la 40 de ani fara serviciu fara bani fara pensie la batrinete, nu spera ca te mariti cu unul cu bani, astea sunt vise.

| VoidEternal a răspuns:

Faptul ca ti se pare o mica problema ne arata ca nu constientizezi situatia. Daca vrei sa primesti pensie trebuie sa lucrezi legal minimum 15 ani de zile in care sa iti platesti cotizatiile catre stat. Apoi sa ai minim varsta de 61 de ani.

In 37 de ani eu zic ca ai timp sa muncesti 15. Si trebuie sa te gandesti ca daca muncesti doar atat, efectiv vei fi muritoare de foame cu pensia rezultata. Pensia minima nu e nici macar la limita subzistentei. Iar sa te bazezi pe "ajutorul social"... alta gluma proasta la noi in tara.

Parintii tai te-au tinut prea mult timp prea departe de treburile astea, oare isi imagineaza ca vor trai vesnic si te vor putea intretine si pe tine? Tu nu te-ai gandit deloc la asta pana acum? Nu ai avut nicio nevoie de independenta, nu ai simtit nevoia sa vezi ceva iesit din mainile tale, obtinut doar pe baza efortului propriu?

| haileewatson a răspuns:

Primesc ajutor social anumite categorii de persoane, de exemplu personalele cu handicap, sau cele cu incapacitate de munca, sau de exemplu daca esti o mama singura si nu iti poti intretine copilul din venitul actual. Gasesti mai multe info pe Google.

Cat despre cautarea de job - exista internshipuri sau pozitii entry level unde se accepta proaspat absolventi fara experienta. Depinde in ce domeniu iti cauti. Linkedin Jobs este o platforma buna, dar si Hipo.ro, insa nu stiu in ce domeniu iti cauti. Unele sunt mai cautate altele nu. Dar gasesti pe Google informatii. De asemenea Universitatile trebuia sa aiba targuri sau evenimente cu angajatori. te-ai interesat despre asta?

| anonim3248 a răspuns:

Pensie fără vechime in muncă înseamnă ce ai întrebat.

| anonim3248 a răspuns:

Mai bine cauți ceva de muncă.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Daca nu ma insel indemnizatia aceea de ajutor social este cam de 1000 de lei pe luna (+/-100 de lei), tu crezi ca iti va ajunge cand vei ramane singura fara amandoi parintii si va trebui sa platesti intretinere, curent electric, telefon si mancare?
Trebuie sa iti gasesti ceva de ucru platit cu salariu si inscris in cartea de munca, altfel pensia ta va fi foarte mica si nu-ti va ajunge. Si poti sa muncesti acum cand esti tanara, ca mai tarziu pe la 50 de ani incep sa te doara toate. Nu glumesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Bogatu_Valentin_1968):

Ajutorul social este 317 lei pe lună, 1125 este pensia de handicap