| iloveteenwolf a întrebat:

Am o problema care se leagă de viitorul meu...
Deci, sunt în clasa a 9-a profilul științe ale naturii,până acum am vrut sa merg la medicina și sa devin chirurg, însă anul acesta am descoperit că iubesc informatica și aș vrea să merg ori la facultatea de IT sau cea de medicina și nu mă pot decide.Problema este că din clasa a 11-a eu nu mai fac informatică...iar eu la mate info nu mă mut deoarece nu îmi plac acei profesori, iar pe cei care ii am actual la clasa înțeleg tot de la ei și știu sigur că voi lua bac-ul.Ce sa fac? Sa merg la ore din a 11-a? Și cum să mă pregătesc pentru bac-ul la info?(și da si la profilul meu se da bac-ul la informatica)

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu vei avea neaparata nevoie de informatica din liceu in cazul in care vei decide sa dai admiterea la o facultate de automatica si calculatoare din cadrul uneia din universitatile tehnice din Ro. sau la una din facultatile de informatica din cadrul altor universitati( Universitatea Bucuresti, Universitatea Babes-Bolyai- Cluj, Universitatea de vest-Timisora, Universiatea A.I. Cuza-Iasi etc.etc.). In schimb, vei avea nevoie de matematica nivel M1(profil real, specializarea mate-info) si de fizica.Ori tu esti la o specializare la care matematica studiata este de nivel M2, inferior nivelului de dificultate M1.
Asadar, daca vei decide sa te indrepti catre domeniul IT, matematica este disciplina de care ai nevoie--- convinge-te cu un clik pe fiecare an de studiu al facultatii de automatica si calculatoare (Univ. Tehnica-Cluj) din link-ul :https://ac.utcluj.ro/planuri-de-invatamant.html

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Buna!
Dacă esti pasionat de informatică, înseamnă ca înveți si înțelegi mai mult pe cont propriu.
Ideal ar fi să studiezi si mai târziu cu un prof sau cu un profesionist in domeniu.
Oricum, să stii că există o mulțime de programatori care au nu au studii în domeniu, dar lucrează cu asa ceva si continuă să învețe în continuare.
Îți înțeleg repulsia pentru. profi, dar chiar si asa, reevalueaza-ți posibilitățile peste ceva timp, poate-ți mai schimbi modul de gândire si îți faci curaj să te transfera la profilul de care te simți atras.
Până atunci, mănâncă info pe pâine si-ai să-ți vezi visul cu ochii!

| catalin09023 a răspuns:

Hey. Si eu sunt tot a 9 doar ca intre noi apare o diferență eu sunt la mate-info happy de asemenea si eu ador informatica si e super. Problema ta este diferita puțin, medicina îți spun sincer ca si eu m-am gândit la ea dar la facultate e mare concurenta si cei mai buni i-au locurile cu buget iar taxa e destul de scumpa iar salariul in Romania stii tu cum este, pot sa spun ca la medicina facultatea e scumpa(daca ești la taxa), durează mult si nu te poți angaja part-time doar după ce termini iar salariul lăsa de dorit. Trec la info. Mai bine faci ceea ce îți place decât sa mergi undeva unde sa te chinui, chiar daca e mai bine plătit timpul trece greu acolo iar unde îți place o sa vezi cat de repede trece. Facultatea de info e mai ieftina fata de medicina, durează mai puțin (3 ani iar la medicina 6) iar din al 2-lea an te poți angaja part-time (ceea ce la medicina nu poți deloc) se plătește foarte bine si se căuta extrem de mult. Îți sugerez info. Se merita vorbim si in privat, succes