| Anonima1611 a întrebat:

Buna TPU Am o problema eu cred ca am voce dar chestia e ca mi-e rusine sa cant in public mai ales fata de parintii mei. Aseara m-am decis ca astazi sa-i cand tatalui dar nu stiu daca o voi face. Chiar trebuia sa merg la un concurs dar n-am mai putut pentru ca ma durea ingrozitor gatul.N-am mai fost la nici un concurs pana acum si as vrea sa iau lectii de canto. Deci cum fac sa nu mai imi fie rusine? P.S : Am 12 ani si sunt fata.

5 răspunsuri:
| dragutzairina a răspuns:

Si eu am aceeasi problema crying sad Sincer nici eu nu am gasit o rezolvare straight face worried

| plicc a răspuns:

Parintii ar trebui sa te sustina cel putin sa incerci ce iti doresti. Dar acest lucru ar trebui pregatit inainte.
Trebuie sa fii realista si sa recunosti daca intr-adevar ai voce si "ureche muzicala". Daca ai doar voce frumoasa dar nu reusesti sa "iei un ton" iti va fi mai greu accesezi acest domeniu.
Fii realista cu tine insusti si parintii te vor sustine mai usor. Incearca varianta sa te inregistrezi, sa te asculti singura si daca esti multumita intreaba-i pe parintii tai daca te sustin.
Poti incarca inregistrarea pe internet si sa primesti laude sau critici constructive si sa vii in fata lor si cu argumentul sustinerii din online.
Intreaba o prietena foarte apropiata si care poate sa fie sincera cu tine inante de a intreba parintii. Oricum ai aborda problema, pregateste niste argumente logice si nu emotionale.

| Morphines a răspuns:

Singura rezolvare este ca pentru început să încerci să le cânți prietenilor tăi, sau unei persoane cu care te înțelegi foarte bine și nu ai inhibiții. Altfel n-ai ce face. Dacă vrei să te faci cântăreață, trebuie să cânți în fața unui public, nu te poți eschiva.

| trisha88 a răspuns:

Parerea mea este ca ar fi bine sa apelezi la o profesoara de canto deoarece un specialist poate sa te aprecieze cel mai bine si chiar sa te incurajeze. Poate dai peste un profesor cu care sa te simti in largul tau si o sa te hotarasti sa iei ore in continuare daca iti spune ca se merita investitia. Fa-ti curaj si incearca sa fii tare ca emotiile au un efect negativ asupra calitatii vocii, stiu asta din experienta proprie.Mult succes!

| tadina125 a răspuns:

Si eu sunt aproape la fel.Insa colegii si profesoarele imi spun ca am voce si ureche.Dar mama chiar a vrut sa ma duca la clubul copiilor