| Diianna05 a întrebat:

Am o problema pe care majoritatea cred ca o au..nu stiu ce sa fac cu viitorul meu, mai exact nu stiu la ce facultate sa dau. Am 16 ani, aproape 17 si nu am nicio idee..as vrea pana al inceputul clasei a 11-a sa stiu, sa pot sa ma axez mai mult pe materiile care imi trebuie. Sunt la profil de mate-info.Mi-ar placea sa merg pe ceva cu chimia, biologia. voiam medicina dar m-am razgandit, poate medicina dentara dar nu stiu ce sa zic..fizica nu imi place, informatica, in niciun caz nu ma pricep la programari..ma mai gandeam sa merg pe ceva cu limbile straine, bineinteles pe langa engleza, care deja a inceput sa o stie toata lumea sa mai invat inca una mai grea, una nu foarte uzuala si sa ma fac traducatoare, imi place mult turca, am observat ca e mai urat cu scrisul, dar m-as descurca si as invata-o cred..sau ar mai fi o varianta sa merg la o facultate unde se face mai multa practica, sa pot apoi daca vreau sa plec din tara, tinanand cont ca degeaba termini o facultate in Romania si vrei sa te angajezi in afara, nu poti ca diplomele nu iti sunt recunoscute, asta cu practica mi se parea ca ar fi cea mai bun solutie gen:medicina specializarea fiziokinetoterapie si recuperare medicala..sauu sa fac o facultate ( nu stiu care) si master.ul in afara, caci iti gasesti mai repede un job si platit bine..nu stiu, voi ce parere aveti? :-s

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate facultățile sunt o loterie.
www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.

| valentingb a răspuns:

Daca alegi limbi straine, sa fie o imba a unei tari in dezvoltare sau puternic dezvoltata economic, o tara in care noi avem ambasada, ca sa mergi la sigur. Engleza si Chineza, germana,portugheza spaniola in timpul liber si poti invata o alta limba mult mai putin importanta, doar de amuzament. (bineinteles, poate preferi rusa, franceza, araba, etc). Am observata ca multa lume prefera specializarea asta, asa ca daca te decizi, incepe de pe acum cu doua -trei limbi,obligatoriu engleza. Italiana spaniola si portugheza sunt foarte usoare, rusa e apropiata ca gramatica, odata ce inveti alfabetul, e floare la ureche.
Totusi sunt multe alte meserii, daca voiai sa fii medic inseamna ca vrei sa ajuti. Poti sa te faci psiholog, terapeut, instructor, sociolog, jurnalista, poti merge la stiinte politice, sunt multe meserii pe lumea asta. Cauta in nomenclatorul COR, lista completa happy Succes!

| hellchild a răspuns:

Conteaza sa faci ce iti place daca iti place bio-chimie, dar nu vrei la medicina, poti merge la farmacie.