| San_Ina_1992 a întrebat:

Am si eu intrebare : daca urmezi liceul militar esti obligat sa profesezi domeniul militar? Ideea este ca as dori sa ajung chirurg cardiovascular, iar liceul m-ar ajuta foarte mult sa-mi corectez anumite defecte...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligat, poti urma orice facultate, bineinteles daca reusesti la admitere in liceu si apoi in facultate.

| MariaMary122333 a răspuns:

Nu, nu este obligatoriu. Dar daca, Doamne fereste!, se intampla sa fie vreun razboi esti obligat sa participi la salvarea tarii. Pana la urma inveti degeaba sa tragi cu pistolul? Si pana la urma multe altele. Cunosc un baiat care si el vrea sa mearga la liceul Militar dar el deja a fost nu stiu pe unde, prin Alba Iulia, cred ca sa-si faca analizele si tot ce ii trebuie. Daca nu te-ai hotarat pana acum, asta e!
Daca vrei sa ajungi chirurg iti dai seama ca n-o sa-ti alegi un asemenea liceu. In 4 ani de liceu, un lucru sa-l inveti, dar il stii si pe-ala.
Trebuie sa te disciplinezi tu singur! Nu iti trebuie niciun liceu '' brutal'' asa cum crezi tu. Vei reusi sa te '' modifici'' in bine daca vei vrea. Mult noroc!