| elenasofia a întrebat:

Buna tpu..am si eu o intrebare
anul asta termin clasa a 8a si as vrea sa merg la mate-info desi nu pot spune ca sunt as in matemaica si fizica..la inceput parintii mei spuneau sa ma duc acolo si eu nu prea vroiam, dar acum nu stiu am prins un mai mare drag de acest profil, iar acum parintii mei sunt intre....eu as vrea sa incerc acest profil si poate ca voi intra, dar nu stiu daca ma voi mentine ..asta e problema mea straight face
La mat am media 8 si la fizica tot 8... oare as putea sa ma duc la acest profil?
Cei care sunteti acolo va rog spuneti-mi cam dupa media mea as putea sa fac fata la un asemenea profil? straight face

4 răspunsuri:
| Lynna a răspuns:

Buna. Si tatal meu a vrut sa dau la profil de mate-info, desi eu am ales sa dau la filologie. Chiar vroiam sa dau la mate-info, dar mi-a fost foarte frica de fizica si de chimie pentru ca nu stiam nimic, chiar daca aveam 8-9, ca sa descopar la liceu ca nu avea de ce sa imi fie frica pentru ca nu prea conta de stiam din generala. Dar am cativa prieteni la mate-info si se descurca. Mai este si informatica care este destul de grea dupa parerea mea ( eu fac TIC, care este mult mai usor). La mate-info intensiv se face mai multa informatica decat la mate-info simplu.
Sfatul meu este sa incerci, iar daca chiar nu te descuri, te poti transfera la un alt profil. Bafta!

| AdiZNoni a răspuns:

Cei drept eu nu sunt pe profil de mate-info, dar am foarte multi prieteni la profilul respectiv si m-am informat cand eram si eu a 8-a, dorind sa intru la acest profil. Nu este foarte greu... dar nici usor nu este. Depinde de tine daca te tii de invatat, cu media 8 la mate te-ai descurca, zic eu. Fizica nu prea este o "amprenta" a profilului de mate-info. O sa ai multe ore de matematica si bineinteles informatica. Atentie, informatica nu este tot una cu TIC-ul. TIC-ul studiaza mai mult partea de operare a informaticii (sa umbli in Office sau chestii asemanatoare), pe cand informatica se bazeaza pe studierea programarii (lucrezi in programe destul de complicate). Daca iti doresti cu adevarat si esti sigura ca ai face fata si te-ai tine de invatat, iti recomand acest profil. Vezi ce faci la examene, multa bafta! happy

| DeeaRaawr a răspuns:

Nu sunt la profilul asta, desi si ai mei au vrut laughing eu am ales insa un liceu de profil economic, mi se pare undeva intre si chiar imi place. Am cativa prieteni la mate-info care se descurca asa-si-asa. Adica sunt la limita, gen media 5-6 la mate. Ei zic ca e greu la profilul ala si e de munca, insa nu matematica sau fizica sunt cele grele, ci informatica care la profilul asta e un fel de matematica aplicata ceva de genu'. La restul profilelor se face TIC, care e ceva mai usor.big grin
Acum tu iti alegi ce vrei, si cred ca o sa te descurci. Bafta la examene :* (si eu le-am dat anul trecut laughing )

| Geani999 a răspuns:

Îți spun să te reprofilezi.happy Eu sunt la chimie-bio și simt că mor. La început poate o să fie mai ok, clasa a 9a dar după îți va părea rău. Baftă