| justlookingforadvice a întrebat:

Bună TPU! Am și eu o intrebare, as dori sa mă angajez într-un loc de muncă cu program de 12 ore inclusiv ture de noapte și aș avea nevoie de niște sfaturi. Cum as putea dormi eficient sau cum as putea rezista pe noapte cat mai bine? Menționez ca nu e un job la care să mai poți ațipi câte puțin, e muncă continuă și e nevoie de multă concentrare ( dispecer centru de alarmă ).

Programul e după cum urmează
Luni 6dimi -6seara
Marți 6dimi-6seara
Miercuri 6seara-6dimi
Joi 6seara-6dimi
Vineri Liber
Sâmbătă Liber
Duminică Liber

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai mergi acolo sa lucreiz, deci nu dormit deloc, lucrezi tot timpul, evidnet si cu pauze, asa cum spune regulamentul.

Sunt comvinsa ca ai pierdut multe nopti pe la petreceri pana dimineata, deci nu-i cu nimic diferit sa stai treaz, mai ales ca de data asta nu bei alocool sa te plostesti si nici nu stai in pat, ci lucrezi.

| justlookingforadvice explică (pentru Violleta2022):

Nu s genu’ cu petreceri până dimineata

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu esti apt fizic nu rezisti, este greu serviciul de noapte, noaptea trebuie sa dormi ca altfel te vei inbolnavii.

| Cipi1212 a răspuns:

In primul rand program de lucru ar trebui să fie de 8 ore și în al doilea rând somnul odihnitor începe pe la orele 21-22. Deci nu știu dacă este bine să te angajezi la un loc de muncă cu ture de noapte.

| ninuku a răspuns (pentru Cipi1212):

Nu conteaza cate ore lucreaza, poate sa lucreze si 15 ore pe zi doar sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana. El lucreaza 12 ore pe zi si lucreaza 4 zile pe saptamana, asta inseamna 12 ore ori 4 zile egal 48 de ore pe saptamana, absolut legal.

| Rredhead8 a răspuns:

Nu cred că vrei să lucrezi așa. Nu știi ce înseamnă să lucrezi noaptea și cum te afectează în timp lucrul acesta. Caută al job.