| Msh13 a întrebat:

am si eu o intrebare, ce meserie pot practica daca intru la facultatea UPG - Ploiesti pe profilul Stiinte economice - merceologie si managementul calitati? Mai exact, ca ce ma pot angaja daca absolv aceasta faculate.
Dau funda kiss multumesc

2 răspunsuri:
| Paul_Ciobanu_1996 a răspuns:

Ce e aia "merceologie"?
?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Paul_Ciobanu_1996):

Conform DEX :
MERCEOLOGÍE, merceologii, s. f. Disciplină al cărei obiect îl constituie studierea proprietăților fizice și chimice ale mărfurilor în vederea stabilirii calității lor și a condițiilor de păstrare. [Pr.: -ce-o-] – Din it. merceologia.
MERCEOLÓG ~gă (~gi, ~ge) m. și f. Persoană specializată în merceologie. [Sil. -ce-o-] /Din merceologie