| dyana98dy a întrebat:

am si eu o intrebare:ce meserii poti urma dupa ce termini facultatea de bio-chimie?

va multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In primul rand, nu exista facultate de biochimie de sine statatoare in cadrul vreunei universitati! In schimb, in cadrul universitatilor, facultatea de chimie sau facultatea de biologie au departamente de biochimie care formeaza viitori biochimisti.
Dupa finalizarea studiilor de licenta cu specializarea biochimie, poti profesa in industria farmaceutica, industria alimentara, industria chimica sau in laboratoare ( de analize medicale, de securitatea alimentelor, de sanatate publica, de analize a apelor/solului).

3 răspunsuri:
| tenshi261 a răspuns:

Medic sau farmacist

| JIJ a răspuns:

Poti sa devii savant, sa faci tot felul de substante si sa inventezi si tu niste amestecuri, brofesor, chimist da si farmacist.

| Likethis a răspuns:

La bio-chimie. poti deveni medic. farmacist... si altele laborator...
teze: bio.chimie. fizica. mate