| Emmilia2345 a întrebat:

Buna TPU.
Am și eu o nelămurire în legătură cu școală de soldați gradați profesioniști.
Am înțeles, după spusele altora ca acolo este ca la pușcărie și nici telefonul nu ai voie să îl folosesti.
Vreau și eu să stiu daca după orele de instrucție, de exemplu seara, când te retragi în camera, ai voie să folosesti telefonul tău personal pentru a comunica cu cei dragi? (Sau este adevărat ce a spus persoana aia ca nu ai voie nici în camera ta seara să folosesti telefonul și nici să comunici cu cei dragi).
Și mai am încă o întrebare în legătură cu vizitele. Când iti este permis să te întorci acasă să-ti vizitezi familia?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o perioadă de instrucție mai aspră la început în care aceste restricții se aplică. La ora 22.00 se dă stingerea, nu stai toată noaptea pe telefon ca la liceu, etc. Nu ai camera ta seara, ci un dormitor comun. Nici vizite, nici ieșiri în permisie în oraș.

| RxTx a răspuns:

Mi-ar pare normal atâta timp cât și un contract de confidențialitate să nu vorbești toată ziua acasă că pe stat îl costă 500 lei minutul să stea cineva sa te asculte și să fie atent sa nu transmiți cumva vreun secret militar.
Eu daca as fi in locul lor nici acasă nu ți-aș mai da voie să pleci pentru că scrie in Drepturile omului că soldaților nu li-se aplică drepturile omului.
Așa că o dată ce ești soldat se poate face cu tine spsolut tot ceea ce este nevoie de exemplu sa te trimită să închizi un robinet chiar daca în timpul închiderii lui tu vei muri pentru patrie.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Poti sa folosesti telefonul linistita dupa ce termini orele de instructie ( poate persoana aia a facut ceva de i s-a luat telefonul )

Cu plecatul acasa... odata la ceva timp ( cam odata la 2 saptamani daca esti ok ) poti sa primesti permisie sa mergi acasa daca nu locuiesti in garnizoana respectiva ( daca o faci poti sa iesi in weekend in oras si te duci acasa cateva ore )

| Ciprian09 a răspuns:

Salutare,fiind în sistem de mulți ani îți pot spune ca:
Nu este pușcărie, nu te tine nimeni închis cu forțalaughing
Indiferent de centrul de instrucție la care ajungi vei beneficia de cazare/mancare/tinuta/instryctori/asistenta medicala.
De principiu în primele 2 săptămâni care sunt de acomodare este posibil sa nu pleci acasă. telefonul personal îl folosești în limita bunului simt, fără ai deranja pe ceilalți.pentru mai multe informații, lasă mi mesaj în privat! succes