| gellalbie4ever a întrebat:

Bună TPU,
Am voie sa am asigurare medicala dacă lucrez part time, sa zicem, la o firma privata ca Roberion? Mie mi s-a spus ca nu sunt de încredere după 6 luni muncite acolo. Fiindca au spus ca nu am adus diploma de bac deși nu îmi făcuseră încă contractul după circa 3 luni și nici nu intrebasera decât 1 data de ea.
Dau funda

Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

Contractul se face oricum. Se poate munci si fara diploma de BAC, cu adeverinta de absolvire, sau orice a fost absolvit, daca postul nu impune un alt nivel de studii.

O societate nu are dreptul sa te puna sa muncesti daca nu iti incheie contractul de munca. Contractul trebuie declarat in REVISAL (baza de date cu angajatii in Romania) INAINTE de a incepe orice fel de munca. Daca nu te declara inseamna ca nu au declarat ca tu esti angajat, deci nu ai platit contributii si impozite salariale pentru tine, deci nu esti asigurat nici medical, nu cotizezi nici la pensie, nimic.

Poti oricand sa ii reclami la ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca), inspectorii vor veni fara sa anunte si vor verifica daca angajatii au toate documentele sau daca muncesc la negru.

Firmele fac ce vor pentru ca angajatii nu isi cunosc si nu stiu sa isi ceara drepturile.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa-ti faca contract de munca au nevoie de diploma de BAC si probabil ca asta este motivul pentru care nu te platesc... inca asteapata sa le duci diploma!
Aici nu te astepta sa te intrebe de 10 ori....este obligatia ta sa duci actele necesare ca sa ti se fac contract de munca, daca esti indolent, atunci stai asa...

| mi25 a răspuns:

Raspunsurile corecte sunt date de Baba Oarba si VantulAlb.
Oare Violleta de unde a retinut ca nu ai fost platita?

| gellalbie4ever explică (pentru mi25):

Am fost plătită.

| Vântulalb a răspuns:

E obligatoriu sa ai asigurare medicala daca esti angajat legal.
Problema ta este ca nu ai contract de munca. E ca si cum nu ai fi angajat. Nu ai nici un drept: medical, somaj, pensie.
Zici ca nu au intrebat decat o data de diploma. Dar ce vrei? Sa te piseze, sa te intrebe zilnic? Du-le diploma si cere sa-ti incheie contract de munca.

| gellalbie4ever explică (pentru Vântulalb):

Am dat diploma nu a facut nimic. De aceea a apus ca nu ma crede

Răspuns utilizator avertizat