| Alexandru390 a întrebat:

Bună TPU!
Animatorii, adică cei ce fac animații 3D, ce liceu au făcut?
Animatorii întra în categoria informatică? Și pe lângă asta ce alte materii fac? Pe lângă animații trebuie să știi și matematică? Adică aia mai avansată? Deoarece nu are nicio legătură matematica cu animația. Nu zic să nu mai fac matematică, mă refer la faptul că nu o să fie mai presus de scopul de a ști a anima. Sper să mă înțelegeți.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai degraba intra la categoria Arta si Design. Nu conteaza ce liceu ai facut. Stiu un meserias care rupe stilul in domeniu editare video/efecte speciale (a lucrat la titluri mari de tot, de exemplu The Irishman) si a fost in liceu la clasa de filologie. Ca facultate am impresia ca a facut dreptul, deci nici o legatura cu domeniul in care activeaza. Important e sa iei si sa lucrezi de unul singur la greu cu softuri din domeniu ca nimeni nu angajeaza nubi. happy