| JojoBleah a întrebat:

Bună, TPU!
Anul acesta intru în clasa a-XII-a și deja simt presiunea "La ce facultate dorești să mergi?".
Familia mea dorește foarte mult să fac ceva în cadrul farmaciei- doresc să precizez faptul că aceasta va fi probabil ultima alegere în cazul în care nu voi reuși să mă hotărăsc.
Ador să scriu și visez că voi avea cărți publicate cândva, dar sunt conștientă că nu voi trăi din așa ceva. Scrisul va fi... o cale de eliberare, va fi principala distracție de la toate lucrurile nașpa ce vor urma.
Simt totuși că de fapt, nu sunt bună cu adevărat la nimic, și nici o facultate nu-mi surâde bine. Nu mă văd făcând nimic și mă frustrez. De ce ați ales facultățile la care ați mers? Sperați să vă găsiți ceva în domeniu? Mulțumesc

2 răspunsuri:
| Mariaa6745 a răspuns:

Bună,Jojo.
N-ai de ce sa fii frustrata. Fiecare om in parte are calitatile sale, si uneori si le descopera fara sa iti dea seama. In ceea ce priveste facultatea la care vrei sa mergi, nu familia sau parintii trebuie sa aleaga in locul tau. ci tu trebuie sa fii sigura ce vrei sa urmezi. Asta e doar despre tine...viata ta ti-o construiesti doar TU. Daca vrei sa fii ceva in domeniul medicinei, n-ai decat sa inveti foarte foarte bine( caci presupun ca si tu realizezi ca e greu) si sa vezi rezultatul. Daca vrei poti opta la Facultatea de Litere. sau multe altele.
In caz de ai prieteni care sunt deja la facultate, e si mai bine. ei te pot sfatui si iti pot explica cel mai bine cum este la facultate, nivelul de dificultate si asa mai departe. Gandeste-te bine ca apoi sa nu regreti de decizia luata!
Succes!

| Hello2017 a răspuns:

Facultatea de Farmacie presupune 90% chimie, o sa ai nevoie si de mate, fizica, pe scurt stiintele exacte, plus ca ai foarte mult de invatat. Daca iti plac mai mult materiile de la profil uman, gen latina, istorie, geografie, romana atunci poate ar fi mai bine sa dai la Litere. Oricum important este sa faci ceva ce iti place.