| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU!
Ar fi ceva dacă m-aș face medic chirurg?
Ce avantaje și dezavantaje voi avea?
Cam cât e salariul mediu pe lună?
E destul să fac doar facultatea?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Avantaje:
-salariu foarte bun chiar extraordinar de bun in chirurgia plastica
-job asigurat, in toata lumea nu sunt indeajuns de multi doctori

dezavantaje:
-iti moare un pacient il ai pe constiinta sau mai rau platesti malpractice, sau si mai rau, apartinatorii vin si te omoara
-mergi prin spitale de unde poti sa te imbolnavesti, mai ales in rrrrominica, cu sau fara pandemie
-trebuie sa fii ultima toba de chimie si anatomie numai ca sa intrii la facultate
-la facultate o sa faci practica pe cadavre, TOTI doctorii fac asta, chiar daca au o specializare in care nu ating niciodata un pacient cum ar fi un psihiatru
-atmosfera la locul de munca e infecta, din cate stiu eu doctorii se mananca intre ei, PE PESTE TOT, nu numai in rrrominica
-poti sa capeti complexe mentale de gen "god complex" (sa te crezi D-zeu)
etc.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te faci macelar, poti castiga la fel de bine ca un chirurg, dar cu riscul de a omori pe cineva mult mai redus.
Deasupra, pentru a fi macelar, nici nu trebuie sa faci facultate, dar nici Bac-ul.

| sierra1 a răspuns:

"Ar fi ceva dacă m-aș face medic chirurg?"

no problem! da' de ce nu te-ai face scafandru sau pirat sau poate șef de stat sau preștedinte de scară?

deci: privirea inainte spre liceu (apropo ești a 8?) apoi bac, apoi...

| Alexandru390 a răspuns (pentru sierra1):

Dacă mă referam la facultate obligat treceam de liceu. Adică nu poți întra la facultate fără bac. Interesul meu este salariul. Unii medici se plâng de salariile foarte mici. Acum nu știu. Am căutat pe net dar unele site-uri spun 11.200 RON și altele 6.000 RON. Etc. Nu știu care și cum. Cred că diferă. Am pus întrebarea asta pentru că poate sunt persoane ce știu sau au neamuri ce știu. Nu sunt a 8 ci a 7. Imediat vine și a 8 și trebuie sa aleg ce meserie să am. Se dau niște foi cu niște date care trebuie să le completez. Nu sunt sigur ce să mă fac deoarece sunt bun la biologie și engleză. La celelalte materii sunt bunicel dar nu la fel ca la aceste două.

| Osneros a răspuns (pentru Alexandru390):

Nu-ți alege cariera în baza notelor de la școală, ar fi o prostie imensă. Oricum, poți merge la orice liceu și apoi la oricare facultate, că nu-i pasă nimănui ce liceu ai terminat.
Nu ești nici la liceu încă, ar trebui să ai alte preocupări decât ce salariu ia un chirurg.

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandru390):

Alexică mamă, ia-le pe rând, cum spuneam. Toate "informațiile" primite acum îți sunt absolut INUTILE.

| WhiteLife a răspuns:

După facultatea de medicina (6 ani) mai faci rezidențiatul (cam 5 ani). Daca te pasionează și ai ambiție, vei reuși. Salariul nu știu exact, oricum medicii câștiga foarte bine și în timp oricum va creste.

| Alverto a răspuns:

Dacă nu ai greață de la sute de organe interne, dawinking good job

| oz_1736 a răspuns:

Analizeaza-te putin: gandire, comportament, emotii, placeri. Daca ai inclinatiile unui psihopat esti perfect pentru un medic chirurg. Daca nu, cauta alta ramura