| Mirrre a întrebat:

Buna TPU..as dori sa aflu cum pot sa fiu detectiv? sunt in clasa a 10-a la stiinte sociale..de acolo pot sa ma duc la Drept sa fiu detectiv? si ce cursuri trebuie sa urmez sau ce cunostinte trebuie sa am? Funda pentru toate informatiile!

Răspuns Câştigător
| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Din cate cunosc eu, poti sa fi detectiv particular in Romania, desi aceasta meserie la noi nu e foarte cunoscuta. dupa parerea mea, fara o scoala de politie si fara sa fi fost in prealabil politist judiciarist, orice altceva ai face nu ai cum sa fi detectiv particular. Pentru ca nu poti iesi dintr-o scoala direct cu experienta de teren necesara. si crede-ma, e nevoie de ani buni de experienta, deoarece ca detectiv particular trebuie sa fi subtil, sa nu se stie ca ai trecut pe acolo.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu are legatura dreptul cu detectivii. Sincer nu stiu daca in Romania este recunoscuta aceasta meserie de detectiv particular. Exista niste investigatori sub acoperire, dar ei sunt angajati la stat, lucratori operativi din politia judiciara si pentru aia ai nevoie de drept sau academia de politie.