| Greeneyes2222 a întrebat:

Buna TPU! As dori sa ma inscriu la niste cursuri de prim ajutor in Timisoara cu sau fara plata acestora. Imi puteti recomanda ceva? Pe net nu prea gasesc nimic

6 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Daca vrei moca mergi la Crucea Rosie si iti fac curs moca intr-o zi săptămână.

Dar daca vrei sa plătești cum ar fi 200 lei / 3 luni
Timp de 3ani.
Si vei deveni asistent medical

Sau soră de cruce roșie în 2 ani care este cam tot una cu asistent medical dar mai mult pe partea de acordare de prim ajutor
Si vei participa periodic macar 1 dată / lună împreună cu pompierii si cei de la smurd si cei de la Crucea Rosie si cei de la Protectia Civila Detașamentul Dezastre la tot felul de simulări de accidente prin fabrici
Dezastre nucleare
Dezastre de mediu
Mergi la pregătire 1 zi / lună exact ca si cand ai fi angajat la pompieri protecitia civila
Exact ca si cand ai fi voluntar pe front
Exact ca si cand ai fi sanitar.pe.front

Si trebuie sa rezolvi problemele din astea de război
Sa transporți accidentați la coloana vertebrală
Sa manipulezi bolnavi
Sa oprești hemoragii

O să mergi si la școală
Unde vei învăța de la Medici adevărați sa faci injecții

Vei face practică în spital
Vei preleva sânge pentru analize...

O sa ai si cursuri de asistență sociala si cursuri de sociologie si cursuri de asistență medicala

| Anonimul151 a răspuns (pentru RxTx):

Crede-mă că dacă faci cursul de prim ajutor la crucea română, nu devii asistent medical. Doar vei învăța cum să oferi primul ajutor în caz de nevoie, și ei te vor face voluntar, și te vor duce unde va fi cazul.

Crucea română nu prea are legătură în ceea ce privește, legătură cu smurd și tot ce ai zis.

Și nici chestia că o să te învețe medici adevărați nu e adevărată. O să înveți de la niște asistenti care știu medicină, mai exact de la voluntarii de la crucea română.

Nu va face practică în spital, și nici nu va pielea sânge. Pentru chestiile astea trebuie să aibă studii, să fi mers la un liceu cu profil de medicină.

De unde știi tu că toate aceste lucruri le fac cei care se înscriu la crucea română?

| RxTx a răspuns (pentru Anonimul151):

Ia vezi tu ce oferă. cursul de 2 ani la zi de
SORĂ DE CRUCE ROȘIE

cu durata de 2 ani!?

| Anonimul151 a răspuns:

Poți încerca la crucea roșie, știu că ei într un timp, înainte de pandemie ofereau cursuri de prim ajutor, și te făc și voluntar dacă vrei. Ii poți contacta. Acum, nu știu 100% sigur dacă mai fac.

| Greeneyes2222 explică (pentru Anonimul151):

Mda, am incercat sa-i contactez si nu am primit un raspuns clar. Nu cred ca se mai fac inscrieri din ce am inteles

| Anonimul151 a răspuns (pentru Greeneyes2222):

Dacă găsești un număr de contact de al lor, poți suna și întreba. Sau dacă ai posibiltatea, poți merge la sediul lor. Există sedii în toată țara.