| adrian85 a întrebat:

as dori sa va intreb daca stiti cumva despre burse de studiu in strainatate.As dori sa merg sa studiez la o universitate tehnica in strainatate doar ca familia mea nu are disponibilitate financiara pentru a-mi asigura asa ceva. Daca stiti ceva informatii utile va rog sa ma anuntati.

2 răspunsuri:
| alabalaportocala2011 a răspuns:

Mă simt obligat, să te informez, că ești prost, sau oricum, destul de prost!
Studiile pe care le poți face în România, Trebuie, să le faci aici.
La aceiași facultate, se fac / sunt studiate, cam aceleași discipline indiferent de țară, iar diferențe majore, sunt legate de dotarea laboratoarelor, cu aparatură performantă.
Eventuale studii post - universitare,-- deci superioare masteratului--, în domenii, ce nu își au corespondent, în România, poate ar merita studiate în străinătate.
Electrotehnica din România, este cam la fel cu electrotehnica din SUA, sau de unde vrei tu!
Ce înveți tu, depinde de cât ești tu de harnic și de conștiincios.
Poți trece ca boul -- numai cu 5-ul de trecere-- și prin facultăți românești, dar și prin facultăți din străinătate, totul depinde de tine, și de cât ești de harnic sau de puturos.
În domeniile tehnico-științifice disciplinele de studiu sunt cam aceleași, iar cât înveți tu, la fiecare dintre ele, depinde de tine și nu de dotarea laboratoarelor, din diverse universități.
Pe vremea lui Ceaușescu, românii cu facultate, care fugeau în vest, erau f bine primiți, deoarece în România se făcea mult mai multă carte, decât în țările din vest.
După asasinarea lui Ceaușescu, a fost un efort teribil al tuturor Gunoaielor care au condus Ministerul Învățământului vizând distrugerea învățământului Românesc și sunt de citat aici sârbele Marga și Funeriu.
Cu toate aceste demersuri antinaționale, încă mai există un bun, învățământ românesc.
Iar dacă vrei să înveți, atunci înveți, că așa vrei tu.
Sfatul meu, este să înveți, Tot cea ce poți să înveți în România, și să termini cu prostiile și cu idioțeniile.

| Dana211 a răspuns:

Din cate stiu eu bursa de studiu presupune plata scolarizarii si eventual niste bani in fiecare luna (daca se dau!). Daca spui ca ai tai nu au bani nu poti merge sa studiezi in strainatare pentru ca ai nevoie de bani pentru mancare, cazare si asta in Anglia daca stai la camin te ajunge pe la 1000 de lire. Intr-adevar te poti angaja daca gasesti ceva part-time ( spun daca pentru ca se gaseste destul de greu) dar asta presupune sa ai in jur de 1000 de lire sa ajungi acolo, sa iti gasesti de lucru in cel mult o saptamana si bineinteles sa ai loc la camin pentru ca chiriile sunt destul de scumpe.