| jouly a întrebat:

as dori sa va intreb de ce se tine cont daca vreau sa intru la o facultate de medicina dentara la stat?de exemplu la cea din bucuresti Carol Davila.se da un examen sau se intra in functie de nota de la bacalaureat?care sunt materiile ce se fac la aceasta facultate?si am auzit ca in timpul facultatii se poate profesa ca asistenta dentara.este adevarat?va multumesc tuturor celor care imi veti raspunde

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

La Carol Davila bacul nu condeaza deloc.Se da examen la biologie(60 de intrebari) si la chimie/fizica(40 de intrebari). In total ai 100 de intrebari a cate un punct fiecare.Ca sa intrii la buget trebuie sa te incadrezi in primii 300 de concurenti care au obtinut nota cea mai mare, altfel daca ai peste 50 de puncte poti sa intrii si la taxa.
Teoretic ai putea profesa dupa primii 3 ani, insa practic nu prea te angajeaza nimeni daca nu ai diploma.

1 răspuns:
| Tudorand a răspuns:

EXAMEN., sorry.