| ღAncaღ a întrebat:

Aş dori un sfat/părere, în legătură cu ceea ce aş dori să devin eu pe viitor, şi anume actriţă. În principal voiam să intru în lumea cinematografiei, să joc în filme, dar cred că nu am şanse o dată ce scârţâi la limba engleză[...]. Sunt în clasa a 12a, şi doream să merg mai departe la facultatea de teatru şi televiziune din Cluj, eu fiind din judeţul Suceava, oraş Gura Humorului. Am jucat în diverse piese de teatru, dintre care 2 sunt regizate de mine.Totul a început în clasa a 6a, când, sub îndrumarea unei profesoare (care are multă experienţă şi talent bineînţeles, în domeniu), am jucat într-o piesă de teatru, în rolul principal, în urma căreia am câştigat un premiu pentru cel mai bun personaj în rolul principal. (culmea, piesa era în limba engleză! şi jucasem rolul unui băiat. Mi s-a scris, în paranteză, la fiecare cuvânt, pronunţia laughing big grin). Am fost de-a dreptul uimită, pentru că eu nu mai jucasem niciodată până atunci, mai ales nici nu ştiam engleză! Aici mi s-a dat startul[...]. Mi-am dezvoltat o pasiune pentru teatru, şi deşi îmi place teatrul, aş dori ceva mai mult decât să joc într-o piesă de teatru, adică să joc în filme/seriale, poate laughing. Repet, mă simt descurajată de faptul că nu ştiu limba engleză, nu am dezvoltat un interes faţă de ea, deoarece nu ştiam că va fi atât de importantă pentru viitorul meu, acum cred că deja e prea târziu să o iau de la capăt. Deci, să renunţ? Îmi doresc foarte mult, nu prea aş renunţa.
P.S.: eu mai cânt vocal şi instrumental la pian, desenez şi dansez.

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Bună! Cât de mult mă bucură să citesc ceea ce ai scris tu mai sus, că vrei să-ți urmezi visul, pasiunea. Să nu cumva să renunți, dar ți-aș spune să te duci la facultate în București (se intră mai greu dar e diferit, zic eu). Te poți face remarcată mai ușor dacă ești foarte bună, profesorii sunt de obicei actori renumiți sau cu influență. Nu e un drum ușor, dar e o călătorie lungă și frumoasă. Serialele/filmele vin de multe ori ducându-te la casting-uri, începi de jos, figurație și roluri secundare.
Acum să ți-o spun din știute nu din auzite, sunt mulți actori de succes care nu știu engleză și niciodată nu e prea târziu să o înveți. Poate că nu o să deprinzi lucrurile ca atunci când ești mic dar vei învăța. Găsește seriale care să îți placă, muzică, cărți etc.
Faptul că ai talent muzical te va ajuta în viitor, chiar începând cu facultatea aleasă. La fel și partea coregrafica.
O seară frumoasă și multă baftă!

2 răspunsuri:
| mihaieminescu123 a răspuns:

Urmeazati visul. In viata orice este posibil, si ce daca nu stii engleza poti juca in filme romanesti.Ai o singura viata traiestio la maxim

| FilipSergiuPaul a răspuns:

Buna uite iti urez succes ma bucur ca exista oameni ca tine pasionati si sa stii ca o limba poate invata oricine dar talentul e inascut uite sti eu sunt student la FTT la cluj da la sectia CFM e o facultate foarte buna mai ales daca mergi la actorie sti poti avea profesor de an foarte talentat ca Ionut caras sti daca vrei seriale el a jucat la protv la lectii de viata te poate ajuta si din cate inteleg nu prea isi bate studentii