| CoCo12E a întrebat:

Buna "TPU"! As vrea sa dau la academia de politie insa am niste nelamuriri...cum ar fi.
Media la bac cat ar trebui sa fie?
Inaltimea inca e un criteriu sau a fost scoasa?
La istorie pe ce lectii trebuie sa ma bazez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu este importanta media de la bacalaureat, deoarece se da admitere si importanta este reusita la admitere. Este o conditie doar media generala la purtare a anilor de liceu, aceasta trebuie sa fie de cel putin 9.
2.Inaltimea nu mai este o conditie pentru a candida, a fost abrogata.
3. Uita-te pe siteul oficial al Academiei de Politie, la Admiterea 2018 si acolo sunt trecute toate lectiile pentru examen si manualele dupa care trebuie sa inveti.

2 răspunsuri:
| andreeacc22 a răspuns:

Nu conteaza media de la bac, poate doar cea de la romana pentru repartizare, dar ar fi bine sa o ai peste 8, iar inaltimea a fost scoasa. In plus la istorie e tot cea din materia de bac, istoria romaniei. Important e sa te pregatesti foarte bine pentru probleme sportive sa scoti cat mai bine si mult succes!

| CoCo12E explică (pentru andreeacc22):

Dar nu stii daca se mai fac si alte sesiuni de admitere in afara de luna ianuarie?