| Diana73726 a întrebat:

Bună TPU. Aș vrea să devin medic in viitor, dar nu îmi place și nu înțeleg DELOC fizica, în rest ma descurc mai bine la chimie și biologie. Pot sa devin medic si fără fizica?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca la facultate se cere, ai acolo fizica, nu poti, nu cred ca alegi tu ce sa inveti la scoala aia.

Ce conteaza este sa treci clasa, ora aia de fizica, cand o sa devii medic nu o sa te ajute, sau nu o sa ai nevoie sa mai stii ceva de fizica.
Se invata fizica pentru ca sunt si chestii de fizica in domeniul, asta, mai in orice domeniu se intilneste fizica.
Ce trebuie sa stii f bine, biologie si chimie, daca stii chimie si pricepi, atunci o sa fii f bine.
Dar la scoala este ca la scoala, mtaeriile ce le ai is obligatorii, asa ca va trebuie sa le treci.

| sierra1 a răspuns:

La fizică ai nevoie de logică, abstractizare...ori dacă ești deficitar la așa ceva, ce medic ai putea fi, spune și tu...

| Frank51 a răspuns:

Se face fizică la medicină?