| Andrei1859 a întrebat:

Bună TPU! Aș vrea să devin redactor și m-ar interesa să știu dacă se poate și fără studii, dacă nu ce studii trebuie făcute, cu ce mai exact se ocupă, dacă se poate lucra și de acasă, programul de lucru ( câte ore ore și câte zile pe săptămână) și ce salariu.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate fara studii
Trebuie sa termini un liceu, sa iei BAC-ul si apoi sa faci o facultate de Jurnalism, ca sa poti ajunge redactor.
In ce priveste lucratul de aacsa, depinde... daca este propria ta publicatie sau lucrezi ca freelancer, sigur ca se poate, dar nu te angajeaza nimeni pana nu stapanesti foare-foarte bine limba romana si pana nu-ti termini facultatea.

| Kiran a răspuns:

Poti si fara studii, insa ai nevoie de niste cursuri de jurnalism, legat de salariu, si programul de munca, aici depinde unde doresti sa te angajezi, la televiziune, ziare cam 80% la birou / 20% acasa. Doar daca esti redactor de contract individual ( te ocupi pe un termen limita de a redacta o revista cu vacante, locuri, etc)