| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa imi raspundeti la o intrebare care ma macina de ceva vreme:iubesc medicina si as vrea sa devin medic dar imi doresc si sa imi intemeiez o familie si sa devin mama pe la 25 ani.Din cate am vorbit cu anumiti medici femei am aflat ca nu poti combina cariera de medic cu familia si trebuie sa alegi.Intradevar asa este sau poti fi si medic si sotie si mama?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa fii si medic si sotie si mama. Majoritatea femeilor medic au familie. Pana la urma, daca inveti intensiv, pana la 25 de ani vei dti foarte multa medicina si cam in jurul acelei varste iei si rezidentiatul. Poti apoi face o mica intrerupere pentru copil si sa iti continui cariera. Nu e usor, dar daca esti dispusa sa faci sacrificii (practic vei fi doar medic si mama si sotie, nu vei avea nici un minut liber pentru tine), atunci nu e nici o problema. Ziua e lunga, omul harnic are timp pentru toate si poti face performanta in medicina avand acasa sot si copii. Sigur, vei lasa copilul la after-school si iti vei petrece 2-3 ore cu e pe zi, vei avea un sot normal si cu studii superioare cu care vei imparti frateste munca in gospodarie, vei avea maxim doua saptamani de concediu pe an, nu vei avea, in general, alte zile libere, te vei trezi la 5 si te vei culca dupa 12, dar vei fi implinita si fericita si vei avea atat o cariera cat si o viata de familie frumoase. Lucrurile bune se fac cu mari eforturi, dar sunt atatia carora le reusesc incat nimeni nu ar trebui sa creada ca este imposibil.

| neutrino a răspuns:

Atunci cand doresti sa faci medicina trebuie sa stii si sa accepti ideea ca te vei casatori cu ea. Intre doua sesiuni ai putea gasi si un baiat. Un medic foarte bun studiaza toata tineretea, apoi la maturitate se perfectioneaza.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se poate. Daca intalnesti perosana potrivita care sa te intelegea, totul e posibil.
Si eu unul sunt intr-o situatie asemanatoare, sunt student la politehnica, si e mult de invatat.( dar bine, eu daca as avea o prietena(desi nu am), care ar gandi cum ai gandii tu, as incerca sa o ajut sa isi urmeze visul sa devina medic, si sa isi intemeieze si o familie.) Totul depinde de persoana de langa tine...
Deci da, ai putea sa fi si medic si sotie si mama.
Multa bafta.

A, daca nu te superi, doar asa, la ce facultate de medicina vrei sa mergi?( ca la unele nu e asa de greu)

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mi-as dori la cea din Cluj.Multumesc.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Cluj... Mda, nu o sa fie chiar asa usor, dar mergehappy
Bafta.

| SkyPilot a răspuns:

Poti. In nici o meserie nu e usor sa fii si mama, dar nici imposibil nu este.

| Maria_Agape_1982 a răspuns:

Sunt prosti cei care ti-au spus prostia asta. Tu iti construiesti viata asa cum vrei tu, nimic nu te poate impiedica din a avea o cariera de succes si o familie. NIMIC!