| YellowMoon a întrebat:

As vrea sa ma fac notar si vreau sa stiu cat este salariul unui notar si ce fel de legi trebuie sa invat! Daca puteti aratati-mi un link unde sa vad legile!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul public nu are salariu fix, castiga doar din onorarii, in functie de clientela, respectiv ce ii ramane dupa ce acopera toate cheltuielile de functionare ale biroului notarial, poate fi de la cateva mii la zeci de mii de lei pe luna sau chiar mai mult.
Trebuie sa stie multe legi, in principal L.36/1995, a notarilor publici, republicata in 2014 si Codul civil, precum si o serie de acte interne ale UNNPR.
Pentru a afla detalii uita-te pe site-ul oficial al UNNPR, aici: http://www.uniuneanotarilor.ro/? lang=ro

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Mai intai termina Facultatea de Drept.Ai multe examene pentru a putea fi notar.