| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

as vrea sa ma mut in Norvegia, deoarece iubesc climatul rece si vreau sa incep o noua viata de la 0. Ce credeti, e o alegere buna din punct de vedere al traiului si limba cum vi se pare grea sau usoara ca vreau sa ma apuc de un curs de limba norvegiana? DAU FUNDA.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai ales practic cea mai scumpa tara din Europa.
Daca ai lucrurile aranjate, loc de munca, chirie... ai sa ai o viata linistita

| relian a răspuns:

Pai hotarastete ce sau unde vrei sa inceoi viata aia de la 0 cum zici.Aici spui ca in Norvegia, mai ai inca o intrebare in Alaska laughing ce mai urmeaza? Polu sud sau care ar mai fi, Groenlanda poate laughing

| johnnny123 a răspuns:

Nu cred că este suficient să "vrei" să te muți în Norvegia.

Este una dintre țările cele mai scumpe și cele mai restrictive în acceptarea imigranților. În plus, dacă nu vorbești norvegiană nu se uită nimeni la tine la angajare, iar norvegiana este o limbă extrem de grea.

Nu-ți imagina că este același lucru cu a pleca în Italia sau în Spania, unde te poți descurca fără prea mulți bani și fără prea multe cunoștințe.

| xerxes1 a răspuns:

Te descurci cu engleza.
Alaska cum ti se pare?

| EcceHomo a răspuns (pentru xerxes1):

Vrea să-şi înceapă viața de la 0, 0 grade.Alaska i le poate oferi, ai dreptate.

| GaBByzZuuuuuu explică (pentru xerxes1):

Da, e un stat destul de retras fata de celelalte state din USA si clima e exact ca in nordul Europei si nu stiu cum sa fac ca am auzit ca accepta imigranti care vor sa se mute acolo fiindca au o populatie scazuta si cu engleza e ok. O varianta foarte buna Alaska sa iti traiesti viata linistit. Am sa ma interesez sa vad cum este procedura de a ajunge acolo.

| romeo78 a răspuns:

Cel mai bun răspuns ar fi următorul: exploratorii dacă vreodată s-ar fi întrebat dacă e bine sau nu unde merg, ar mai fi fost exploratori?
Dacă îți dorești să mergi în Norvegia, ia un bilet turistic pe o lună, să zicem și cercetează la fața locului! Degeaba spunem unii vai ce frumos este, vai ce limbă deosebită au, tu poți vedea toate acestea diferit!
Iar, faptul că vrei să îți faci o viață de la 0 acolo, ascultă de tine însuși, nu de ce zic alții!
Am văzut un documentar cu recuperatori de camioane. Limba este grea. Este un amestec de limbă germanică, slavă, vikingă. Dar, la început te-ar avantaja limba engleză. Fiind o țară unde se practică turismul, engleza este folosită acolo.
Succes în noua viață!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa te muti? Cu ce companie zbori pana acolo? In ce oras o sa stai? Cat te costa chiria pe luna plus bill-uri. ca ce pleci? Pleci cu contract sau? Astea sunt intrebarile happy

| ibaal a răspuns:

Daca pleci de capul tau si nu ai vreo cunostinta de limba,praf!
Nici painea nu o sa stii s-o ceri.
Aia acolo au sosele,nu ca noi.
N-ai sa stii pe unde s-o iei, daca nu stii sa citesti.
Pui tu gps-ul in romana,insa pana cand!?
Sincer iti spun ca nu faci nimic!
In primul rand,hai,nu stii limba,inveti,desi e nasoala
...dar,cu ce pregatire pleci de-aici?!
Ce vrei sa faci!?
Poti s-o arzi pe "exploratoru' ", dar, asta nu iti tine nici de cald, nici de foame dupa ce ajungi acolo!
Imposibil nu este, insa ai nevoie de o baza.