| Catalyna306 a întrebat:

As vrea sa va intreb ce parere aveti de facultatile particulare si acelea de stat-din Bucuresti?(exceptie se face in cazul facultatii Spiru Haret).De ce toata lumea spune ca nu se merita la o facultate particulara? De ce cred ca acolo notele se obtin usor? Eu consider,ca indiferent ce facultate urmezi, conteaza foarte mult de ambitia elevului respectiv.Sa nu cumva sa credeti ca un elev de la o facultate de stat este mai destept decat unu de la particular, nu...cazuri sunt mii si mii- din nou se ajunge la teoria cu ambitia fiecaruia de a invata. Spre exemplu,am o cunostiinta de familie care are o firma particulara de constructii,iar acest domn mi-a raspuns ferm si direct:in ziua de azi exista tot mai putine firme de stat si tot mai multe firme particulare,iar acelea de stat intr-un viitor apropiat vor disparea din cauza sistemului din Romania, astfel atunci cand te vei duce sa te angajezi, pe acel sef nu il va interesa unde ai terminat atata timp cat te descurci si poti sa ii aduci omului bani-Nu sa te apuci de insirat "poezia"invatata la o facultate de stat.Voi ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Este vorba de nivelul pretentiilor. daca nu ti se cere mult normal ca nu oferi mult. daca nu ti se cere mult la examene nu inveti mult. daca la examene ti se dau niste intrebari-grila dintr-un set de 50 de intrebari care ti se dau dinainte sa le inveti tu ce crezi, chair inveti multe lucruri in facultatea aia? in plus se intra fara examen de admitere (fie el si numai pe baza de dosar), deci poate merge oricine numai sa plateasca taxa. exista cazuri in care nici nu aveau bacul luat dar au fost acceptati, lasa ca luati voi bacul pina terminati facultatea. ti se pare normal? chestia asta cu ambitia de a invata nu e deloc reala. sau poate este daca esti intr-o clasa foarte buna si tu esti mai putin bun si te ambitionezi sa inveti si tu mai mult sa nu fii de risul clasei, dar invers nu merge pentru ca nu poti, la un moment dat te blochezi si gata, nu mai inveti nici tu. nu stiu daca cei de la stat sunt mai destepti sau nu, uneori se poate zice ca da macar si pentru simplu fapt ca au inteles mai demult ca trebuie sa invete mult si bine ca sa intre la o scoala buna. daca li se cere mult in facultate stiu si mai multe la sfarsit si implicit ajung sa fie angajati mai repede tocmai pentru ce zicea domnul respectiv happy

| Liviu_2019 a răspuns:

In general cei de la facultatile de stat nu pot spune ca sunt mai destepti decat cei de la o facultate privata dar sunt mai pregatiti pe domeniul respectiv. Ca sunt si exceptii clar, exista si vor exista in continuare.
Daca vrei sa te axezi pe un domeniu inveti singura si vrei sa te duci la o facultate privata ca e mai usor ca nu dai examen ca vei avea mai mult timp liber, e alegerea ta doar ca trebuie sa stii ce sa inveti singura pentru domeniu respectiv, ce lucruri sa inveti care sa iti foloseasca pe piata muncii.
Si sincer cred ca sunt putini in situatia asta care sa stie exact ce sa invete si cum, asta ti-o spun din proprie experienta din ce vad in stanga si in dreapta mea.
Eu am facut ASE 5 ani am frecat bancile facultatii si nu am invatat foarte multe lucruri utile pe partea de publicitate care sa imi foloseasca pentru interviuri, joburi etc. Muuult mai multe lucruri utile am invatat stand singur in fata calculatorului si invatand diverse programe, cum sa fac analize de site-uri etc, ma rog chestiuni de marketing. Cand ma duc la interviuri sunt intrebat de chestiunile pe care le-am invatat singur acasa nu de cele invatate la facultate.
In ceea ce priveste partea de cercetare de marketing aici pot spune ca se invata cat de cat ok chestiuni practice care sa iti foloseasca pe piata muncii. Aici indiferent cine ce ar spune ca ASE-ul este una dintre cele mai bune facultati din Romania pe partea de cercetare. Ma indoiesc enorm ca la o universitate privata se fac chestiunile alea de la ASE pe partea de cercetare. Chiar ma indoiesc.

Deci dupa cum vezi sunt si chestiuni pozitive si altele negative la o facultate de stat. Unele domenii se fac asa cum trebuie altele nu.

Cu privire la recitarea pe de rost a lectii invatate de la facultate da sunt de acord cu tine. Dar tu crezi ca in Romania sunt multe facultati fie de stat fie private in care sa se puna accent pe creativitatea si gandirea studentului? Daca crezi asta te inseli enooorm. Adica sa se mearga exclusiv pe proiecte care sa ii puna pe studenti sa isi foloseasca creativitatea, gandirea? Nu prea exista astfel de facultati. Aaa, ca vei da peste niste materii care sa puna accent pe asa ceva da cu siguranta vor fi dar foarte putine comparativ cu celelalte care pun accent pe aplicarea unor principii invatate si puse in practica in mod repetat ( de ex. utilizarea unui soft), teorii definitii etc.

Eu am fost la multe interviuri de grup si sa stii ca multi erau de la facultati de stat. Acum depinde de domeniu.

Cu privirea la ideea ca nu are importanta ce facultate ai e posibil sa ai dreptate daca ne referim la anumite domenii dar totodata e posibil sa nu ai dreptate dc te referi
la alte domenii.
Plus ca ai observat si tu banuiesc ca sunt unele diplome de la univ particulare care nu sunt recunoscute peste tot.

Referitor la comparatia pe care ai facut-o aceea cu firmele de stat si cele private, aici nu prea sunt de acord cu tine, exemplul nu prea e pertinent zic eu.

Te-as sfatui sa mai intrebi in stanga si in dreapta pe absolventii facultatilor atat de stat cat si particulare. Si de abia atunci iti poti face o idee generala. Vezi ce au unii care au facut o universitate de stat si altii care au facut o facultate private.

| Catalyna306 explică (pentru Liviu_2019):

Am prieteni care sunt si la facultati particulare si de stat.Acum fiecare isi apara partea, logic.Ai dreptate in legatura cu teoria -"invata singur", pentru ca multe persoane considera ca daca inveti la facultate stii absolut tot.Nu este chiar asa.Fratele meu este un model pentru mine.Are 31 de ani, nu a facut nici o facultate, la liceu avea numai note de trecere si in prezent locuieste in Dubai.Calatoreste foarte mult si mi-a explicat un lucru:in Europa sunt numai firme particulare, facultati, scoli si gradinite tot particulare, si noi fiind in U.E. o sa ajungem mai devreme sau mai tarziu la fel.Concluzia este ca trebuie sa stii sa ii aduci sefului bani, sa fi carismatic si sa ai o rabdare de otel indiferent de slujba pe care o sa o ai.Intr-un final m-am decis sa ma duc la Universitatea Romano-Americana pentru ca ofera mult mai multe oportunitati decat cele de stat-conditii, numeroase proiecte, profesori din alte tari etc.Va multumesc pentru raspunsurile si timpul acordat.

| Liviu_2019 a răspuns (pentru Catalyna306):

Fratele tau probabil ca este un exemplu pozitiv printre multi altii care nu au facultate si muncesc ca lucratori comerciali.
Exemple pozitive sunt dar alea dupa cum ti-am zis sunt exceptii. Eu am lucrat la o agentie publicitara si superiorul meu era seful departamentului de grafica fiind de meserie mecanic auto dar omu stia o gramada pe partea de grafica si din cate stiu avea vreo 40 50 de milioane vechi/luna. Mai stiu pe cineva care are doar liceul si este project manager la un call center si are 60 de milioane pe luna. Dar astea sunt exceptiile exceptiilor CREDE-MA.
Poate 1 din 100 ajung in situatia asta.

Ai precizat ca fiecare isi apara partea. Nu e cazul si la mine. Ai observat ca am si criticat am si laudat facultatea pe care am urmat-o cea de marketing de la ASE.

Cu privire la facultatile private din strainatate care sunt mult mai bune decat cele de stat sunt de acord cu tine dar pana sa ajunga Romania sa aiba facultati private mai bune decat cele de stat, ca sa fiu un pic rautacios mai avem de cules multe capsuni prin Spania multi ani. Eu am 25 de ani, poate copilul meu sa prinda asa ceva dar pana atunci mai e.

Si sincer pentru mine mai conteaza si ce tip de job desfasor. Poate o sa zici ca sunt arogant dar imi asum acest risc. Sa frec bancile unei facultati 5 ani si dupa aia sa ma duc sa muncesc in Spania, Italia sa culeg capsuni nu sunt deloc de acord cu asa ceva. Nu vreau sa ma intelegi gresit.

Stiu cateva astfel de exemple de aia iti zic. COnteaza si ce faci nu doar cat castigi.

Bafta si numai bine!

| Liviu_2019 a răspuns:

Buna, am tras o ocheada pe site-ul celor de la Universitatea Romano Americana si vroiam sa fac niste precizari.
Daca e sa fac referire la profilul pe care l-am studiat eu marketing ceea ce se face la Romano Americana la masterat se face la ASE in ciclul de licenta big grin. M-am uitat pe materii. Ca sa fac o paralela e cam ce invatam noi romanii in generala in clasa a II-a americanii invata in clasa a IV-a sau a V-a. Deci concluzia e una destul de simpla. Nu prea exista termeni de comparatie DEOCAMDATA.

Nu vreau sa ma intelegi gresit. Poti sa faci si tu astfel de comparatii intre diverse profiluri si ai sa vezi diferente evidente. Te uiti pe planurile de invatamant.

Am o curiozitate. Am observat ca initial doreai sa dai la ASE. Te-ai razgandit intre timp?

| Catalyna306 explică (pentru Liviu_2019):

Da logic.Cand am ajuns acolo si am vazut ce conditii sunt si sa dau 30 de mil la taxa?!?! No way:profesori care nu aveau rabdare., tipau, se comportau urat.Si colac peste pupaza, am prieteni foarte buuni in Bucuresti care au 30 de ani-si au facut ASE-ul si acum stau si freaca menta in cu totu alt domeniu.Mi-au spus ca au invatat foarte mult din cauza ca profii erau nebuni, si se axau numai pe toceala.Hmmmm,eu nu vreau asa ceva.Nu vreau sa tocesc ca proasta si cand sa ies sa stau degeaba. Vreau ca facultatea pe care o urmez sa imi ofere cu totul alte serficii, cum ar fi:multe activitati extraculiculare, multa rabdare din partea profesorilor, conditii de studiu si de cazare, si o oportunitate spre viitor.Eu nu cunosc pe nimeni care sa fi facut Ase-ul si sa lucreze acum in acel domeniu, ba mai mult, cu ajutorul facultatii sa reusesti sa iti obtii o slujba-cu un salariu decent.

| Liviu_2019 a răspuns (pentru Catalyna306):

Profesori care tipau, se comportau urat? Cred ca ai gresit locatia, in nici un caz nu era facultate aia. Profesorii nu se ocupa de inscrierea studentilor la facultate. Sunt studenti aia. Stiu pe o tipa care a facut parte din comisiile de inscriere.Doar la master sunt profesori care fac parte din comisia de inscriere.Cred eu din cauza mediei nu ai intrat tongue.Cu 7,21 poate doar la economie generala sa fi intrat, in rest nu cred big grin. Cunosc destulde bine situatia de la ASE. Mediile s-au marit mult dat fiind faptul ca nu se mai da examen. Acum chiar ca au intrat toti dobitocii la ASE.

Apropoa stiu pe cineva care a facut Romano Americana si lucreaza la un service IT si pe altul care lucreaza in piata tongue.
Si eu unu cunosc persoane destule care au terminat ase-ul si lucreaza in domeniu. te poti uita la raspunsurile anterioare pe care le-am dat.
O sa regreti dupa ce termini Romano Americana.

| Catalyna306 explică (pentru Liviu_2019):

Sincer,nu cred deloc asta.Conteaza mult cat de bun esti la ceea ce faci si nu neaparat ce facultate ai terminat.Si erau profesori, ca a vorbit unu si cu mine atunci cand m-a inscris.(si mai era si f f f invarsta vreo 3 4). Acum cum iti este si norocul, ca la urma urmei poti face si facultatea de medicina si sa vinzi in piata-nu este exclus.

| kaloma a răspuns:

Da, experienta te califica la un interviu, dar daca vor exista 2 candidati cu aceeasi pregatire, e posibil sa se faca departajarea si dupa facultatea terminata