| Adinuush a întrebat:

Bună TPU happy Aveţi idee pe ce profil la liceu aş putea să merg ca să ajung bancher, sau ceva în interiorul unei bănci sau ceva contabil :d Prima dată am vrut la drept dar cum în ziua de azi nu se mai plăteşte deloc. de ce să fac atâţia ani de şcoală pentru nimic. Vă rog să îmi spuneţi un profil pe care aş putea să merg. happy Mulţumesc anticipat. P.S Şi cu ce medie se poate intra la acel profil happy sunt cls 8a happy DAU FUNDIŢĂ!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pentru asta trebuie sa faci o facultate de finante-banci sau contabilitate in cadrul unei academii de studii economice. acolo o sa se dea examen de admitere la matematica si economie. prin urmare ti-ar folosi un liceu economic, daca ai unul bun la tine in oras, daca nu un liceu de mate-info. in ce priveste bancherii, numarul de locuri d emunca din banci se reduce tot mai mult odata cu informatizarea tot mai extinsa a sistemelor si operatiunilor bancare. se foloseste tot mai mult internet-banking prin care oamenii isi platesc facturi, cumparaturi, cer carduri, credite etc asa ca nevoia de personal angajat este tot mai mica. cu contabilii treaba sta ceva mai bine deocamdata, insa la cum merge economia in prezent nu stiu unde o sa ajungem, ce firme or sa mai functioneze sa aiba contabilii de lucru. vremurile sunt destul de tulburi si de dificile, nu poti baga mina-n foc pentru niciun domeniu, de aceea sfatul meu ar fi sa faci ceva ce-ti place cu adevarat sa faci. daca faci lucrul respectiv cu placere, din suflet, si te si pricepi, ajungi si foarte bun in acel domeniu si ai sanse mari sa-ti gasesti de lucru in orice domeniu. daca nu-ti place, o sa fii un oarecare, eventual mediocru, caruia o sa-i fie dificil sa-si gaseasca de lucru oricat de cautat ar fi domeniul. plus ca o s aai o viata ingrozitoare sa faci in fiecare zi ceva ce nu-ti face placere happy deci gandeste-te bine la ce materii esti foarte bun, ce meserii sunt legate de ele si ce ti-ar placea sa faci cu adevarat. mult succes!

| Adinuush explică (pentru mixxjim):

Păi am zis şi o să o repet nu ştiu ce şcoală aş putea face sau ce meserie să-mi aleg. pentru contabilă ce liceu trebuie să urmezi? Şi ce facultate dacă trebuie.

| mixxjim a răspuns (pentru Adinuush):

Ce ti-am spus in raspuns e valabil pentru ambele variante, adica si pentru contabila. la liceele economice pot fi si clase conta, deci daca ai un liceu economic bun la tine in oras mergi acolo, daca nu ai du-te la mate-info si apoi trebuie sa faci facultatea de contabilitate, ti-am spus in primele 2 randuri din raspunsul meu happy

| Adinuush explică (pentru mixxjim):

Mulţumesc pentru răspuns. happy*

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca vrei sa te faci bancher du-te la un liceu economic, profil finante--banci, totusi asta conteaza mai putin, important e sa mergi la facultate la stiinte economice.
Iar cu dreptul, eu sunt anul IV si stai linistit ca nu e chiar asa cum spui tu happy oricum majoritatea meseriilor din domeniul juridic sunt liberale (notar, avocat, executor judecatoresc) asa ca nu "se plateste" ci in functie de cati clienti ai, atat profit scoti happy iar cele de la stat, in magistratura se plateste bine, singurii care iau mai putin vreo 1500 ron sunt juristii din institutiile publice.

| Adinuush explică (pentru BiuL):

Păi, să ştii că m-ai făcut să aleg avocatura. Aş vrea să îţi pun mai multe întrebări lasă-mi id'ul tău într-un mesaj dacă doreşti :* M-ai făcut curioasă!

| lullaby23 a răspuns:

Liceul ion ghica(economic) profil economie

| Adinuush explică (pentru lullaby23):

Păi. Eu vreau în Sebeş. jud Alba Dar mulţumesc de răspunshappy

| taviyamato2 a răspuns:

Economic sau la limbi straine. nu prea conteaza, oricine poate termina o facultate de stiinte economice, daca are o diploma de bac, ceea ce conteaza e media, mai ales la facultate media te ajuta