| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU cand voi fi mare as vrea sa fiu lunetist. CE abilitati trebuie sa am? Si in ce tara sa ma duc?

Răspuns Câştigător
| Christian826 a răspuns:

Stiu ca lunetisti folosesc lunetele si nu conteaza de care dar limite de inaltome nu au amu bine ca nu o sa devina nici macar saldat cine are un metru si ceva dar probabi tu nu esti genul ala si ai peste un metru saptezeci

27 răspunsuri:
| Rony23 a răspuns:

Muschi, vedere excelenta, creier
in Rusia!

| parvuconst a răspuns:

Vedere de vultur si antrenament mult la Academia Militara, nu e chiar simplu.

| Christian826 a răspuns:

Muschi nu prea ca o sa faci tu acolo dar trebuie sa ai muschi chiar daca nu prea mult dar mai trebuie sa ai vedere excelenta muschi sunt numai pentru a tine arma si nu trebuie sa tremura mana deloc si eu cum stiu cele mai bune lunetisti sunt in usa dar si in rusia e bun

| anonim_4396 explică (pentru Christian826):

Dar ce spui de us navy seals? As vrea sa ma duc acolo. Nu acum peste cativa ani. Dar am auzit ca daca nu ai cetatenie trebuie sa ai carte vrede si viza? Cat costa toate acestea? POate se mai modifica legile

| Christian826 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde peste cati ani mergi ca mai sescimba legile asta e clar si depinde cu ce intentie mergi intro alta tara bine eu stiu pentru ce mergi acolo dar asta nu pot sa spun cat va costa

| anonim_4396 explică (pentru Christian826):

PAi peste vreo 4 ani

| anonim_4396 explică (pentru Christian826):

SI acolo in navy seals nu trebuie sa ai semne distincte pe fata gen alunite? SI acolo au limite de inaltime pentru ca eu nu sunt prea inalt

| Christian826 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa ai forta bine nu trebuie sa devi hulk insa sa ai muschi si incredere daca stiu bine o sa ai 2 ani si jumatate antrenament si numai dupa acesta devii profesionist daca stiu bine primul an e sa vada cine poate dar cea ce e important sa mergi la sala inainte sa ai un fizic bun si sa nu ai nici o boala de famailie sau asa ceva care te poate opri insa ar fi bine daca as stii ce vrei sa devii exact vrei sa fi pe mari in aer sau pe pamant ca fiecare o sa aiba alt antrenament insa care necesita mai multa munca pentru a deveni mai bun de ex daca vrei sa devii pilot atunci toate antrenamentele faci dar faci mai multa exercitii cu parasuta sau aca vrei pe mari atunci trebuie sa stii sa retii respiratia si sa stii sa inoti bine daca pe pamant atunci camuflajul in primul rand si asa mai departe ce tip de avion vrei sau vrei salvarea sau asa mai departe

| anonim_4396 explică (pentru Christian826):

Pai pe pamant.

| Christian826 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar mai exact ce vrei sa fi medic sau cu arme dar depinde si de felul armei ce antrenamente vei face

| anonim_4396 explică (pentru Christian826):

Pai eu vreau sa fu lunetist. Lunetistii folosec lunetele, nu conteaza de care. Dar acolo in us navy selas au limite de inaltime?

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Lunetistii folosesc pusti cu lunete, nu lunete.Ai nevoie de:

-Conditie fizica foarte buna.
-Indemanare.Sa nu uiti cate focuri ai tras,daca ai incarcat sau nu arma,sa nu te grabesti da' nici melc sa nu fi.
-Sa nu iti sara mustaru' repede.
-Sa stii matematica. Directia glontului este influentata de vant,umiditatea din aer,caldura/frig, rotatia planetei, respiratia tragatorului, arma, tipul de cartus la care se mai poate adauga si miscarea tintei/posibile obstacole.
Ai zis ca nu conteaza de care lunete.Ba conteaza tipul armei pe care il folosesti(puterea/cat de precisa este/cat de grea este...etc.).
Cauta pe net ca mai demult era pe discovery un documentar despre lunetistii americani.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Pai am inteles ca te invata ei acolo cum sa tragi. Si am mai auzit ca nu trebuie sa fii geniu la matematica.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu geniu dar ar trebui sa ai si tu habar de ceva.In mod normal il mai ai pe unu' cu tine care face calcule si masuratori, tu fiind nevoit sa pozitionezi arma cum trebuie dar daca face ala vreo greseala si tu esti bata o sa irosesti un glont sau o sa alertezi inamicul ca n-ai putut observa greseala(si da, amortizoarele nu sunt minuni care opresc total zgomotul.Arma inca se aude la o distanta mai ales daca foloseste calibru mare, ca la distanta nu prea poti sa folosesti cartuse subsonice)

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Da asa e nu trebuie sa fii butt la mate. Dar cum adica cartus sub sonic. Si da amortizoarele nu opresc pentru ca am vazut pe youtube un l115a3 care are un aac titan ca amortizor si se aude foarte tare

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunetul armei provine de la explozie, mecanismul armei(dar asta oricum se aude maxim la cativa m si aproape deloc daca nu incarca automat si lunetistul o face incet sau nu o face dupa ce a tras, lasand cartusul gol in arma) si zgomotul facut de glont la depasirea vitezei sunetului.
Amortizorul se ocupa de explozie iar munitia subsonica este facuta in asa fel incat glontul sa nu depaseasca viteza sunetului. Daca asta nu se intampla te scutesti de un zgomot dar vine cu un pret :puterea. Oricum, asta nu inseamna ca acele gloante nu au nici o putere. Oricum, este o diferenta.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Dar care luneta are cel mai ridicat muzzle velocity? Eu am auzit de cheytac interventon m200 car ar fi 1440m/s dar nu stiu sigur

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Auzi dar seti ceva prin armata e te pricepi asa la arme?

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu sunt prin armata, doar o pasiune pentru arme si explozibili.
Muzzle velocity depinde si de munitie(armele pot avea diferite versiuni care folosesc diferite calibre, cand zici tipul unei arme trebuie sa precizezi si ce calibru are daca nu e specificat in numele acesteia cum ar fi (Deagle.44 sau Deagle.50).Pe langa calibru mai conteaza si lungimea tevii si daca arma este semi automata sau nu. Cele care incarca singure folosesc o parte din gazele care ar trebui sa impinga glontul pana iese de pe teava pentru a reincarca. Cele pe care le incarca manual lunetistul folosesc gazele emanate in timpul exploziei/presiunea numai si numai pentru a impinge glontul pe teava.De obicei acest tip de arme sunt de preferate.Nu se blocheaza decat daca se strica(se rupe ceva), sunt mai mici/usoare(componente mai putine), mai usor de dezasamblat si curatat daca este nevoie in timpul misiunii...etc.
Nu mai stiu unde am ramas.La muzzle velocity conteaza:

-Lungimea tevii
-Daca arma se incarca singura sau nu
-calibrul glontului
-Cat explozibil se afla in cartus.

Cu riscul sa ramai fara mana intr-o arma pe care o incarci tu dupa fiecare foc poti introduce un cartus cu mai mult explozibil decat cele folosite initial de arma(conditia este sa nu fie mai gros.Doar mai lung).

Pe mine nu m-a interesat niciodata cam cu cat iese glontul de pe teava ca sa caut asta. Oricum, pe net nu poti fi sigur 100% ca o sa gasesti ceva exact deoarece intre timp s-au mai construit arme de cand au scris cei care au scris unde au scris.
Depinde si de distanta.Degeaba cari una foarte puternica daca tu tragi la o distanta de sub 800m-1km deoarece daca nu exista obstacole intre tine si inamic ce face un M95 de exemplu ar putea face si un M24.
In schimb, este nevoie de putere mare daca intre tine si inamic exista obstacole.Una care poate trage printr-un zid/blindaj in combinatie cu o luneta termica este al dracu' de naspa pentru inamic.
Oricum, nu trebuie sa fi disperat dupa cel mai ridicat muzzle velocity.Depinde si de glont. Unul mai gros care are putere mai mare(un exemplu) o sa fie mai deviat de vant, mai atras de gravitatie si o sa aiba exercite o presiune mai mica asupra unui corp decat unul mai subtirel.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Pentru blindaje se folosesc cel 50 cal, gen barretturile. Bina dar acel l115a3 are calibrul.338 lapua magnum. Dar dupa tine car ar fi ceam mai buna luneta din lume? Bine si dupa raza pe care o au 1-2 km. De exemplu cheytac intervetion m200 bate si la 2.5 km. SI apropo acest muzzle velocity eu zic ca este important pentru tinta. Daca tinta este la mare distanta si ai muzzle velocity mic glontului ii va lua cateva secunde sa ajunga daca nu ii ia doar o clipita

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu care e cea mai buna.Parerile sunt impartite in documentare si pe net.Ca sa afli 100% care e cea mai buna ar trebui sa tragi cu toate in diferite situatii.
Pe mine m-au interesat mereu cele cu care poti trage de la o distanta de peste 300-400m,foarte precis si sa nu faca zgomot.Nu m-am documentat despre alea facute pentru anti-blindaje ca sa aflu in detaliu despre ele.
Alea sunt folosite in armata la razboi.
Pentru blindaje puternice as prefera armele care folosesc gloante.50 puternice(un vis ar fi alea de Uraniu). Arma cred ca o mai alegi decat dupa criteriul...cat de confortabila e.Nu cred ca in anul' 2014 mai face cineva pusti cu lunete de mare putere care sa nu fie precise.N-ai sa vezi asa ceva.
Daca ar fi sa aleg as alege orice arma cu luneta, calibru.50 care sa nu fie semi automata si sa aiba o teava cat mai lunga.Modelul nu m-ar mai interesa daca se indeplinesc aceste criterii.Din moment ce o incarc eu nu mai exista riscul de blocaje,calibrul ar fi foarte bun si putere si mai mare decat la cele semi automate.
Oricum, mie imi pasa mai mult de astea mici pe care le poti ascunde usor si nu fac zgomot(numele spune tot laughing ) cum ar fi SS Vintorez(doar un exemplu, nu o prefer neaparat pe asta).
Fiecare arma a fost creata pentru un anumit obiectiv, neputand fi comparata cu alta creata pentru altceva, adica poti spune ca una.50 este mai puternica decat una cum ar fi Vintorez deoarece este adevarat dar nu poti spune ca ai putea folosi un.50 unde poti folosi un Vintorez deoarece ai fi auzit imediat si ar fi prea grea pentru acel tip de misiune, iar un Vintorez n-ar putea fi folosit pentru a distruge blindaje.
Pe distante lungi si omorat oameni as alege acel L115A3.
Pe distante scurte si omorat oameni(stealth) as alege una cu incarcare manuala dupa fiecare foc, indiferent de calibru deoarece oricum o sa isi faca treaba.
La orice distante, pentru distrus blindaje(penetrare mai bine zis) nu ma pot decide.Sunt multe, precise.
Oricum, la distanta o sa tragi in tinte fixe sau un tinte care au o viteza constanta deoarece daca tinta se misca nu mai conteaza daca glontul ajunge intr-o secunda, 2 sau 3 deoarece oricum o sa rateze si la distanta aia nu cred ca ajunge vreun glont imediat.Chiar si o fractiune de secunda poate face diferenta. Daca glontul are 1200m/s(exemplu) la iesirea de pe teava(oricum o sa isi modifice viteza pe parcurs) el la 2, 4 km ar ajunge in 2 secunde.Ca sa ajunga intr-o clipita iti dai seama ce viteza ar trebui sa aiba...
Iar daca ar avea 1200m/s si tinta ar fi la 1, 8 km ar ajunge intr-o secunda si ceva, iar daca aceasta face o miscare neprevazuta ratezi.
Sa zicem ca ar avea 2000m/s iar tinta ar fi la 1, 5 km.Ar ajunge in putin mai mult de 0, 5 sec., de ajuns sa ratezi.Omul poate parcurge 0, 5m in mai putin de atat daca se misca si pe campul de lupta o sa fuga.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Dar de ce crezi ca Romania nu are scoala de lunetisti? Eu am auzit ca daca te duci in armat nu poti fi lunetist ( la noi in tara )? Eu zic ca noi nu avem lunete bune

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu prea vad de ce am avea nevoie de ei in momentul asta.Si armele ar fi un cost ca nu-s ieftine.Singura de care am auzit in Romania este SPL-ul.Restul de care am auzit sunt arme care cica ar fi de vanatoare dar sunt bune si pentru politie.Cred ca avem lunetisti dar nu la armata.Adica serviciile anti-tero si care mai au nevoie de suport de la distanta mica.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Pai orice armata are lunetisti. Si apropo daca m-as duce in alta tara sa fiu lunetist in Anglia sau us navy seals? Am auzit ca trebuie cetatenie si as vrea sa aud parerea ta. P.S arma se numeste psl

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,stiu.Tineam apasat pe shift si mi se mai intampla sa inversez litere.
Eu stiam ca cetatenia americana o poti obtine intrand in armata lor, deci nu cred ca

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Aha. MErci

| Christian826 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca lunetisti folosesc lunetele si nu conteaza de care dar limite de inaltome nu au amu bine ca nu o sa devina nici macar saldat cine are un metru si ceva dar probabi tu nu esti genul ala si ai peste un metru saptezeci

| Albu_Traian_1953 a răspuns:

Navy Seal? Prietene, esti amuzant. Sunt numai cateva zeci de oameni care fac parte din Navy. Eu zic sa te uiti la un documentar inainte sa iti creezi sperante false.