| Ihdsjfjsjsjfhfsjdjc a întrebat:

Bună TPU!
Care ramură a medicinei credeți că este mai avantajoasă dintre obstetrica-ginecologie și neurochirurgie cerebrală din punct de vedere al greutății, rezidențiatului, salarizării, timpul liber, tipului de persoane cu care intru în contact, programul de lucru, etc...
P. S. sunt fată
FUNDA

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește cărțile doctorului neurochirurg Ben Carson si vei afla multe despre aceasta specialitate.

3 răspunsuri:
| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Fiecare are avantaje si dezavantaje.
Dupa parerea mea:
- neurologia este mai grea, dar esti mai bine platit/a.
- ginecologia este ceva mai simpla, dar ceva mai prost platita.

| romeo78 a răspuns:

Medicina se face din pasiune și plăcere. A face medicină umană gândindu-te financiar este ca și când ai practica meseria de măcelar. Din păcate sunteți mii de astfel de absolvenți de medicină care doar financiar vă gândiți și din cauza asta sunt atâtea drame medicale.
De ce nu faci medicina, veterinară e la fel de bine plătită, iar pacienții sunt mai docili.
Ești fată, gândește-te ce ar însemna să ajungi pe mâna unui doctor ginecolog care a făcut medicina doar cu gândul la bani. Care să te mutileze, greșească tratamentul, cum te-ai simți?
Iar neurochirurgie, pur și simplu omori omul dacă nu o faci din pasiune, respect.

| Eireann a răspuns:

Avatajul la obstetrica - ginecologie este ca se poate lucra in mediul privat.