| Dîrlea_Bogdan_1993 a întrebat:

Buna TPU care sunt materile profilului stinte sociale si ce meserie pot urma dupa ce termin doar stintele sociale?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Profilul stintele sociale se bazeaza mult si se pun accent mare pe stiintele sociale gen logica, psihologie, filosofie, economie, antreprenoriala dar si pe limba romana si limbile straine si sa nu uit de istorie..Cam pe astea se bazeaza.
Matematica o sa faci doar 2 ore pe saptamana si nu o sa se puna accent pe ea si nici NU dai bacul nici la matematica.O sa dispara din a 11 ore ca fizica,chimie si biologie.

Practic e un profil teoretic stiint sociale iar dupa ce termini nu ai nicio calificare dar daca iei bacalaureatul poti intra la orice facultate doresti,in special e recomandat la cele umaniste(psihologie,asistenta sociala,istorie,geografie,sociologie,drept etc)
Liceele teoretice nu iti da o diploma de calificare, ca la cele tehnologice, insa o sa poti face o facultate sau o postliceala, dupa ce termini liceul.
E un profil okey, lejer si frumos.
La fel este si filologia.
happy Succes.

1 răspuns:
| keepcalm99 a răspuns:

E un profil uman, deci vei face mai multa romana, istorie, limbi straine..etc. poti urma orice numai ca nu cred ca te vei duce undeva unde trebuie calcule sau masuratori (gen constructii) Bafta!