| Lupu_Andrada_1999 a întrebat:

Ce credeti?
Ce profil ar fi mai bun? Filologie sau pedagogie.
As vrea vrea sa vad si diferentele dintre ele. Dau funda

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asemănări:
•se studiază același modul de română
•se studiază chimia, biologia si fizica până in clasa a X-a apoi fiind înlocuite de stiințe ale naturii
Deosebiri:
•la învățător-educatore se continua studierea psihologiei si după clasa a X-a, pe când la filologie nu
•la învățător-educatore se studiază matematica până in clasa a XII-a, la filologie până in a X-a
• la învățător-educatoare se studiază pedagogia si se face practică(3-4 ore pe săptămână)
•ce mai diferă e BAC-ul: la Învățător-educatoare se dă din română, matematică si la alegere psihologie, filosofie, geografie, logică... La filologie se dă din română, istorie si la alegere geografie, filosofie, logică
• la învățător-educatoare la sfârșitul clasei a XII-a vei putea obține un atestat de predare a limbii engleze pe baza căruia vei putea preda limba engleză la grădiniță, I-IV, precum si certificatul de atestare profesională pe baza căruia după terminare liceului vei putea da titularizarea si vei putea lua un post de educatoare sau învățător!
Succes in alegere!
Dai funda?

| Buubbu a răspuns:

Hei. Nu știu prea multe detalii, pentru că eu sunt la științe ale naturii, dar îți pot spune câte ceva.
În cazul în care vrei să urmezi o carieră în învățământ, te ajută mult pedagogia, deoarece vei face practică (cu copii de grădiniță sau din clasele primare). Cât despre materii, cred că se face câte puțin din toate, dar se pune mai mult accent pe partea de uman. E destul de interesant. happy
La filo nu faci practică și în principal îți vei bate capul cu româna și limbile străine (cred că ceva mai mult ca la pedagogie). Matematica, fizica și chimia or să dispară după primii doi ani (cred) și faci latină.
Depinde ce îți place ție mai mult. Dacă mergi la peda, fii sigură că o "socializezi" mult cu copiii. happy