| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU ce facultate trebuie sa fac ca sa devin nutriționist, este o meserie bună? DAU FUNDA.

3 răspunsuri:
| Yukidaruma a răspuns:

Este o meserie bună mai ales dacă te pasionează și dorești să-i ajuți pe toți să învețe să ducă o viață sănătoasă ^^.
Poți face atât facultate cât și o postliceală sau un curs de calificare, depinde de specializarea pe care dorești să o ai, atât facultatea de medicină are o secțiune specială pentru medici nutriționiști cât și cea de sport (București).
Ierarhic vorbind putem să discutăm în felul următor:
-Medic nutriționist -> Facultatea de medicină, specializarea Diabet, Nutritie si Boli Metabolice (licență + master)
-Nustriționist (sau specialist în nutriție/dietetician/asistent nutriționist) -> Facultatea de medicină, aceeași specializare dar este de ajuns regimul de 3 ani.
-Tehnician nutriționist -> postliceală/curs de calificare

Succes!

| GoldandSilver a răspuns:

Urmeaza Facultatea de Medicina sectia Nutritie si Dietetica (3ani). Este o meserie foarte frumoasa pe care mi-as fi dorit sa o fi imbratisat-o si eu dar ma gandesc la alte pasiuni. Succes!

| Alexischan a răspuns:

La facultatea de biologie este sectia de nutritie si alimentatie. E o meserie destul de ok.