| dsfsdrfgdfhh a întrebat:

happy Ce facultati din ziua de azi mai sunt de viitor? Ce se merita sa faci, iar apoi sa iti vina usor sa pleci in strainatate cu acea mieserie? Stiu ca medicii se cauta cam peste tot, dar mi-e nu imi place medicina. Momentan am multe vise. Intentia mea este sa urmez o facultate de jurnalism, dar apoi nu sunt sigura ca voi gasi un loc in afara. Am auzit ca nu prea se cauta! Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate facultățile sunt o loterie, societatea actuală nu are în calcul viitorul nostru, al tinerilor!
Pa, pa.

5 răspunsuri:
| sy46 a răspuns:

Electronica, nanotehnologie, inginerii de tot felul'

| Oana92 a răspuns:

Informatica si tot ce tine de calculatoare

| pisikutzza22 a răspuns:

Ai putea sa faci jurnalismul, invata la perfectie minim o limba straina si ai toate sansele...important e sa fii bun in ceea ce faci si poti munci oriunde

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

E un pic la ghici. In sensul ca iti pot spune ce se cauta astazi. Cele mai multe oferte de afara sunt pe IT-isti si pe medici, asistenti si ingrijire batrani. Pe un loc secundar sunt joburile care nu prea necesita facultati gen agricultura, soferi, turism etc. In strainatate stratificarea claselor sociale nu este la fel de evidenta ca la noi. Gunoierul poate lua si 1500-2000 de euro / luna (depinde de tara). Lucreaza cu manusi si aparatura speciala si aduna reziduri diferentiate - nu ca la noi. Apoi da salopeta jos si se duce acasa unde il asteapta familie, iesiri in oras cu prietenii care nu-l judeca si nu fac misto de el, concedii si o masina misto in garaj etc. Daca tintesti puternic pentru a pleca afara, in loc sa te gandesti oare ce facultate va fi cautata peste ani, mai bine strange niste bani, pleaca, incepe acolo de jos si eventual - fa niste studii in strainatate pentru a creste acolo si a ajunge sa concurezi cu ei pe functii de management. Problema e ca de la noi si daca pleci cu o facultate - exista riscul sa pornesti acolo tot de la munca de jos. Asa ca, de ce sa pierzi anii? E opinia mea. Nu vreau sa creez conflicte in familii sau chestii de genul asta :)) In cazul in care te hotarasti, arunca o privire pe site-ul nostru www.myworkland.com. Joburile sunt putine deocamdata dar vor creste in perioada urmatoare. Mai ales pe segmentul extern.

| MadRadiologist a răspuns:

Informatica inginerie drept medicina cu astea poti face o cariera cu un salar rezonabil