| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultati recomandati pentru meseria de psiholog?
Pe ce se bazeaza?

Răspuns Câştigător
| danaieladaniela a răspuns:

Facultatea de psihologie este foarte Calcutta in lume, mai ales din cauza Sistemului american, care a impus existenta psihologilor in toate structurile (de la armata, aviatie, drogati, etc. etc.)
La noi inca e in faza incipienta, se bazeaza pe niste tipare, deseori invechite.
Dar ca sa revin la raspunsul pe care banuiesc ca il astepti:la psihologie este nevoie de multa cultura, multa, nu toceala, daca esti predispus, doar pentru familiarizarea cu sistemul, cu profesorii.
Vreau sa-ti mai spun ca am o nepoata care acum este in USA, si a luat doctoratul in psihologie, fara probleme, in timp ce aici, cand a dat admiterea la facultatea Universitatii noastre, a luat la admitere nota 2, desi era si priceputa, facuse si meditatii timp de un an inainte.
Vreau sa spun ca deseori nu depinde de tine daca te integrezi intr-un mediu (neaparat), poti fi mai destept si mai cult precum altii, chiar profesorii tai, ei pot sa te rejecteze, caci nu pricep.
Ca atare, trebuie sa te duci la cateva cursuri la acea facultate, sa studiezi studentii si profesorii, pentru a evalua la ce nivel trebuie sa le vorbesti.Trebuie sa ai o cultura in domeniu suficienta pentru a le intelege macar intrebarile(si profesorii sunt oameni), sau sa tocesti fara sa gandesti, deci, nimic asa cum ti se spune.
Trebuie sa accepti ca fiecare om este diferit si ca (in opinia mea), nu exista om sa nu aibe probleme psihice, mai ales profesorii.Altfel nici nu ar intelege o parte din suferinte.
Deci este de tocit daca vrei sa ajungi cu o diploma si atat! Daca vrei sa ai si satisfactia ca stii ceva si esti dotat (asa cum te stiu), atunci ai ff mult de munca.
Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| RoCkKiD a răspuns:

Probabil facultatea de Psihilogie. Ai un Google intreg la dispozitie si daca nu ivnveti sa cauti pe wikipedia n-o sa fii veci in stare sa cauti in baze de date articole de specialitate ca sa termini acea facultate de Psihilogie.