| Si_Atat_George_1990 a întrebat:

Ce liceu si facultate trebuie sa urmez pentru a deveni om de stiinta sau cercetator.

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Depinde si ce vrei sa cercetezi. Revino cu un raspuns.

| Si_Atat_George_1990 explică (pentru AFR81):

Vreau sa fiu cercetator in medicina.

| AFR81 a răspuns (pentru Si_Atat_George_1990):

Atunci te inscrii la Facultatea de Medicina. Ulterior, vei vedea acolo si vei fi indrumat spre "ramura" care trebuie, pentru a face cercetare.

| neutrino a răspuns:

Si cercetatorul este om de stiinta, iar cercetare poti face dupa orice facultate doresti, nu trebuie sa fie neaparat tehnica. In orice domeniu exista cercetare.

| Si_Atat_George_1990 explică (pentru neutrino):

Multumesc.

| neutrino a răspuns (pentru Si_Atat_George_1990):

Cu multa placere.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De cercetare, inca e nevoie in special in medicina.
Pentru asta, trebuie sa faci un liceu la profilul 'stiinte ale naturii', sau ceva pe baza de matematica (mate-info, foarte popular). Apoi, o facultate de biologie, biochimie, medicina, sau altceva de genul. Sa incerci sa descoperi noi formule de medicamente, sau tratamente pentru boli. Banuiesc ca la asta te-ai gandit.
Eu am pe cineva din familie, care a facut biologia, insa pe partea de plante. Ar fi vrut sa lucreze in cercetare, insa nu sunt fonduri, nu se ocupa nimeni in mod serios... E o aiureala.

| T0T a răspuns:

Pe orice domeniu poți deveni cercetător deci poți urma orice domeniu la o facultate foarte bună și trebuie să ai niște rezultate deosebite pentru asta.