| PrsRaluca a întrebat:

Bună, TPU! Ce părere aveți de Facultatea de Litere? Momentan, sunt într-o mare încurcătură în ceea ce privește alegerea facultății. Am urmat un liceu cu profil mate-info, dar în ultimul timp am descoperit că mă atrag mai mult materiile umane: româna, limbile străine, istoria etc. Mă gândeam să dau la Litere, dar mai multe persoane m-au avertizat că nu e o alegere bună: că voi fi plătită prost, că voi ajunge să mă milogesc de angajator, că voi ajunge să predau prin nu-știu-ce sat... Cei care ați urmat această facultate, credeți că merită? Ce oportunități de angajare sunt după aceea?

Răspuns Câştigător
| aleahimk a răspuns:

Buna! Facultatea de Litere mi se pare o alegere proasta daca iti doresti un serviciu(dupa terminarea acesteia) care sa fie foarte bine platit. In acelasi timp, este cea mai buna alegere pentru cei ce sunt atrasi de romana, limbi straine; nu e nimic mai frumos decat sa lucrezi in domeniul care iti place si care te face sa te simti implinita. Eu cel putin asa gandesc, de aceea si aleg sa dau la aceasta facultate.

3 răspunsuri:
| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Te-au avertizat foarte bine..eu ti-asi recomanda o facultate gen Psihologie sau finate banci..este mult mai rentabila si mai practica.

| aleahimk a răspuns:

Buna...din nou! :d Ai ajuns la o decizie in ceea ce priveste facultatea la care doresti sa fii admisa?

| PrsRaluca explică (pentru aleahimk):

Bună și mulțumesc pentru răspuns! Până la urmă am decis să urmez Literele (Limbi Moderne Aplicate) în paralel cu Informatica, la Iași. Nu știu dacă a fost cea mai bună decizie, dar sper să-mi clarific planurile de viitor pe parcurs. happy