| pitical a întrebat:

ce parere aveti de fac de protectia consumatorului si a mediului de la UMVSA Bucuresti? E de viitor?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Practic singura sansa de angajare e la OPC. Si acolo posturile sunt blocate si oricum iti trebuie pile mari ca sa intri.
Alege ceva tot pe inginerie dar mai general. Eventual incearca si la Poli.
Vezi ca USAMVB are o facultate de geodezie (nu mai stiu exact care e denumirea la ei, geodezie sau cadastru ceva de genul). E destul de grea dar merita sa te chinui putin, posturi gasesti si salariile sunt mari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La fac de protecția consumatorului nu înveți doar aceasta, adică protecția consumatorului ci o serie întreagă de materii conexe din care rezultă aceasta.
Astfel gama de posturi pe care o poți aborda este largă, de la exact postul de inspector într-o instituție de stat, controlor de calitate într-o intreprindere de profil alimentar, cercetător in domeniul alimentației umane. O serie imensă de boli își au orginea într-o alimentație viciată. Astfel costurile cu vindecarea se vor transfera pe prevenire, care este mai ieftină. Producția de alimente autohtone se va alinia tot mai mult la standarde europene, de aceea de specialiști de acest fel va fi o nevoie tot mai mare.